Požadavky Letné jsou samozřejmost, hodnotí protesty Němci. Slováci píší o ultimátu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 11. 2019 11:01
Český premiér Andrej Babiš dostal k výročí sametové revoluce ultimátum, píše v pondělí slovenský tisk k požadavkům organizátorů sobotního shromáždění na pražské Letné, kde proti předsedovi vlády demonstrovalo podle některých zdrojů až 300 tisíc lidí. Demonstraci zaznamenala většina slovenských celostátních deníků, které také otiskly fotografie z protestu.
Demonstrace na Letné v sobotu 16. listopadu.
Demonstrace na Letné v sobotu 16. listopadu. | Foto: Lukáš Bíba

"Jako by se vrátil čas. Znovu statisíce lidí na pražské Letné, opět bouřlivé volání po změně. Naši západní sousedé se o víkendu obuli do premiéra Andreje Babiše," uvedl list Plus jeden deň. Dodal, že Babiše vypískali lidé i v neděli na Národní třídě, která je symbolem událostí listopadu 1989.

Podle listu Pravda na Letnou vyrazily masy srovnatelné s těmi, které si před 30 lety vynutily pád komunistického režimu. "Pokud by to byla jen pražská kavárna, tak by musela být obrovská. Statisíce Čechů neposlechly výzvy z Pražského hradu, aby stejně jako jejich hlava státu věnovaly 30. výročí sametové revoluce (…) jen tichou vzpomínku," napsal deník.

List připomenul požadavky organizátorů protestu, aby Babiš odstoupil do konce roku, pokud úplně nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.

"Češi se vrátili na Letnou. V Praze statisícový dav protestoval proti premiérovi Babišovi," uvedl list Sme, který tématu věnoval celou jednu stránku dnešního vydání.

"Babiš dostal ultimátum: Agrofert, nebo úřad vlády," napsal slovenský Denník N k požadavkům organizátorů sobotního protestu.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků ale holding Agrofert stále ovládá.

Němci: Čechy čeká horký podzim

Německá média zase píší, že Prahu čeká horký protestní podzim. Je o tom přesvědčen německý list Augsburger Allgemeine. "V zásadě jsou to samozřejmosti, co Mikuláš Minář požaduje," píše bavorský deník o požadavcích zakladatele spolku Milion chvilek pro demokracii a cituje jeho slova o tom, že politici nemají lhát a krást, ale mají respektovat pravidla demokracie. Pro Mináře i další účastníky demonstrace jsou to podle Augsburger Allgemeine existenciální otázky.

"Populistický premiér, tak zní jejich výtka, je zkorumpovaný, nerespektuje pravidla demokracie a tím ohrožuje dědictví sametové revoluce z roku 1989," vysvětluje čtenářům list, který také připomíná dění 17. listopadu před 30 lety.

Sám český premiér se ve svém projevu k výročí tehdejších události podle deníku snažil o to, aby vystupoval umírněně. "Přitom se však multimiliardář Babiš nezmínil, že se v té (porevoluční) době se svým zemědělsko-chemickým holdingem stal jedním z nejbohatších mužů střední Evropy, což doprovázely různé skandály," konstatuje deník.

V uplynulých letech se Babiš dostával opakovaně do hledáčku českých i evropských úřadů, připomíná Augsburger Allgemeine, který zmiňuje i kauzu Čapího hnízda, v níž bylo ale v Česku trestní stíhání pětašedesátiletého politika zastaveno. "Opozice pro to má jednoduché vysvětlení. Ministryně spravedlnosti (Marie) Benešová měla za kulisami tahat za nitky ve prospěch Babiše," píše list.

Právě její rezignaci nyní demonstranti požadují. Babiš si podle nich musí vybrat mezi kariérou v politice a vlastnictvím médií a holdingu Agrofert. Pokud požadavkům demonstrantů nevyhoví, budou podle Augsburger Allgemeine protesty pokračovat. V Praze tak Minář a jeho kolegové startují horký podzim, míní list.

Video: Mám právo se ozvat. Voliče ANO respektuju, je na každém z nás, kudy se vydáme, říká Trojan

Je otázka, jestli nemá vzniknout nějaká nová strana. Opozici držím palce, ale zatím to trošku skřípe, míní herec Ivan Trojan. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 48 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy