Češi jsou před ruskými Iskandery v bezpečí, říká expert

Roman Gazdík
7. 11. 2008 14:00
Rakety mají konvenční hlavice a krátký dolet

Londýn - Světoví vůdci se postavili tento týden do fronty, aby gratulovali ke zvolení novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Připojily se i země, které nemají s USA ty nejlepší vztahy: Venezuela, Bolívie a Írán.

Přinejmenším jedna země byla výjimkou. Ruský prezident Medveděv místo gratulace v každoročním bilančním prezidentském projevu před oběma komorami parlamentu oznámil, že nechá v Kaliningradské oblasti rozmístit rakety krátkého doletu Iskander.

Důvodem nového zbrojení v ruské enklávě obklopené z jedné části Litvou a z druhé části Polskem, jsou plány na postavení amerického radaru v Česku a raketových sil v Polsku.

Podle editora publikace Jane´s Strategic Weapons Systems specializující se na analýzu zbrojního průmyslu Duncana Lennoxe se však Poláci nemusejí těchto raket konstruovaných pro hlavice konvenčního typu příliš obávat a Češi už vůbec ne.

Češi v bezpečí

"Mohou způsobit nějaké škody? Pravděpodobně ne," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanicí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). "Pokud Američané někdy rozmístí v Polsku rakety, budou v silech a vysoce explozivní hlavice pravděpodobně nezpůsobí mnoho škod. Musel by to být neuvěřitelně přesný a velmi šťastný zásah, aby to doopravdy způsobilo problémy."

Podle Lennoxe by na tom byl případný radar v Česku ještě lépe, protože rakety mají dolet 280 až 400 kilometrů, což je příliš málo. Že by se Rusko pokusilo jejich dolet zvýšit, není podle něj pravděpodobné, pokud by Kreml nechtěl porušit podmínky Smlouvy o jaderných zbraních středního doletu (INF) z roku 1987.

Dialog pokračuje

"Je to nepravděpodobné, protože Rusové měli s INF, která zakazuje USA a Rusku mít balistické střely krátkého doletu s doletem větším než 500 kilometrů, v minulosti problémy a museli se zbavit svých střel SS-23, protože tento dolet překračovaly," tvrdí.

Start obranné rakety Arrow, která má zničit balistickou raketu protivníka.
Start obranné rakety Arrow, která má zničit balistickou raketu protivníka. | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

Přes hrozby z minulého roku, že od této smlouvy Rusko odstoupí, je podle zbrojního experta současný závan chladu z Kremlu "štěkáním psa, který nekouše".

"Myslím si, že cílem je vyjádřit ruský vztek a zklamání nad tím, že Američané pokračují se svými návrhy na umístění raket v Polsku a radaru v České republice," domnívá se. "Slyšeli jsme to přinejmenším v posledních devíti měsících často."

Dialog mezi Ruskem a USA o protiraketovém deštníku mezitím pokračuje. Zdroj na ruském ministerstvu zahraničí dnes agentuře Interfax potvrdil, že Američané Moskvě předložili nové návrhy, kterými se nyní Rusové budou zabývat.

Podle náměstka americké ministryně zahraničí Johna Rooda se návrhy týkají zajištění přístupu Rusů k zařízením v Polsku a ČR i vyhlídek na budoucnost jaderného odzbrojování, k němuž se Moskva a Washington zavázaly v roce 1991 podpisem smlouvy, jejíž platnost vyprší koncem příštího roku.

 

 

Právě se děje

Další zprávy