Medveděv: Proti americkému radaru nasadíme rušičky

Reuters Blahoslav Hruška, Reuters
5. 11. 2008 12:20
Prezident potvrdil, že Rusko rozmístí u polských hranic rakety

Moskva - Rusko rozmístí při polských hranicích v Kaliningradské oblasti své taktické rakety Iskander a chce elektronicky rušit části amerického obranného systému, do něhož spadá i zamýšlený radar v Brdech.

V projevu před Federálním shromážděním, tedy oběma komorami parlamentu, to potvrdil prezident Dmitrij Medveděv s tím, že americké plány představují pro Rusko bezpečnostní hrozbu a Moskva nevidí důvod, proč by se měla zúčastnit nových závodů ve zbrojení.

"Původně jsme plánovali přemístit tři raketová sila dislokovaná na základně Kozelsk a celou divizi rozpustit v roce 2010. Rozhodl jsem se od těchto plánů ustoupit," řekl Medveděv. Rusko také podle něj zváží další nasazení námořnictva.

Iskander M

  • operačně-taktický systém o hmotnosti 3,8 t
  • rakety na tuhá paliva mají dolet 300-500 km
  • systém je možné namontovat i na těžký nákladní vůz

V Kaliningradské oblasti bude také podle šéfa Kremlu rozmístěno zařízení k "radioelektronickému potlačování" amerického obranného systému.

Tvrdá slova na adresu amerického štítu ale zazněla již dříve. Rusko se cítí být raketami v Polsku a radarem v Česku ohroženo a argument, že je systém namířen například proti Íránu, označil Medveděv za "báchorky".

Zároveň ale dodal, že Rusko nemá s Amerikou žádný problém. "Netrpíme vrozeným antiamerikanismem. Doufáme, že nová americká administrativa půjde cestou partnerské spolupráce s Ruskem," řekl ruský prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy