Černoch starostou? V Irsku je to poprvé

lem
30. 6. 2007 0:00
Z uprchlíka se stal vážený občan a starosta

Portlaoise - Před sedmi lety uprchl kvůli náboženské nesnášenlivosti z převážně muslimské Nigérie do katolického Irska. Teď se stal Rotimi Adebari prvním starostou tmavé pleti v historii "zeleného ostrova".

Přitom před deseti lety bylo katolické Irsko homogenní společností, ve které zůstávali občané tmavé pleti spíše raritou. Nyní žije v zemi více než 30 tisíc žadatelů o azyl, z nichž většina pochází právě z afrických zemí.

Irsko se mění. Afričanů přibývá

"Irsko se opravdu mění. Počty přistěhovalců stále rostou, především od rozšíření Evropské unie v roce 2004," tvrdí třiačtyřicetiletý Rotimi Adebari, který po letech pronásledování v rodné Nigérii získal novou šanci právě v Portlaoise.

Psal se rok 2000, Adebari se svou rodinou žádal o azyl a několik měsíců byl nezaměstnaný.

O pouhé čtyři roky později uspěl v místních volbách a jeho strmá kariéra se vystupňovala tento čtvrtek při volbě starosty.

Pro zvolení Adebariho hlasovali členové opoziční strany Fine Gael, nacionalisté z Sinn Fein i nezávislí radní.

Nigérijec přepisuje dějiny

První irský strarosta tmavé pleti, který se pyšní vysokoškolským titulem z dublinské univerzity, na své začátky v nové zemi nezapomněl.

Irsko se mění. Počty přistěhovalců stále rostou, ale tradice zůstavají.
Irsko se mění. Počty přistěhovalců stále rostou, ale tradice zůstavají. | Foto: Reuters

Po svém jmenování do funkce se hodlá zaměřit - kromě jiného - na efektivnější integraci přistěhovalců do společnosti a podpůrné programy pro žadatele o azyl či členy minoritních skupin.

Jasně však dává najevo, komu za své úspěchy vděčí. 

Ihned po volbě poděkoval všem občanům Portlaoise, kteří mu před třemi lety vyslovili důvěru, a nastartovali tak jeho hvězdnou kariéru vedoucí k postu starosty.

Během tiskové konference přesto s trochou opatrnosti dodal, že i on sám sdílí některé předsudky týkající se přistěhovalců. Ať už se jedná o Nigerijce, přistěhovalce či žadatele o azyl.

"Nehodlám však díky určité skupině lidí změnit své mínění, že lidé jsou úžasní," uzavřel konferenci věčně optimistický Adebari.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy