Ceny benzinu letí vzhůru. Německá vláda to chce zarazit

Radim Klekner Radim Klekner
30. 3. 2012 21:56
Experti varují, že litr benzinu by ve Spolkové republice mohl brzy stát i dvě eura
Pohonné hmoty. Ilustrační foto
Pohonné hmoty. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Ceny benzinu nezadržitelně rostou - v Česku, Německu i ve zbytku Evropy. Kabinet kancléřky Angely Merkelové se teď rozhodl učinit tomu přítrž.

Vládní koalice křesťanských demokratů a liberálů urychleně připravuje návrh zákona počítajícího s takzvanou cenovou brzdou.

Podle návrhu, který má dispozici deník Bild, budou mít prodejci pohonných hmot povinnost každý den do 14:00 nahlásit ceny, jež budou zveřejněny ve speciální srovnávací databázi na internetu, a ty potom držet na stejné úrovni po dalších 24 hodin.

Německá vláda tak hodlá zabránit skokovým nárůstům cen benzinu, které provozovatelé čerpacích stanic automaticky zvyšují zejména před svátky a víkendy, kdy řada rodin odjíždí pryč z velkých měst.

Školní prázdniny do cen benzinu nepatří

"Naším cílem je co možná nejrychleji omezit odírání klientů na benzinkách," řekl Bildu poslanec za liberální FDP Erik Schweickert. Cena benzinu se podle něj musí striktně řídit nabídkou a poptávkou a ne podle toho, zda jsou zrovna školní prázdniny.

Benzín Super E5, odpovídající českému Naturalu, vylétl tuto středu v Německu na úroveň 1,70 eura za litr, což je vůbec nejvíc v historii.

Obchodníci s pohonnými hmotami totiž využili stoupajících cen ropy, které žene vzhůru napětí okolo jaderného programu Teheránu a embarga na vývoz íránské ropy, stejně jako zvyšující se poptávka v ekonomicky rychle se rozvíjejících zemích, jako jsou Čína, Brazílie či Indie.

Pod tlakem je také trh v USA, cena lehké americké ropy je ale dlouhodobě silně pod úrovní směsné ropy Brent, se kterou se obchoduje v Evropě. Zatímco barel evropské ropy stál v pátek 123,4 dolaru, v případě americké ropy to bylo 103,4 USD.

Zemím eurozóny zdražuje pohonné hmoty navíc fakt, že s ropou se obchoduje v dolarech.

Vzhledem k tomu, že podíl nafty a topného oleje získaného z ropy v rafineriích je 45, zatímco u benzinu jen 38 procent, roste cena benzinu v případě stagnující nabídky na trzích s černým zlatem rychleji.

Západoaustralský model

Opatření spolkové vlády je namířeno především proti koncernům Shell a Aral, které jsou podle ní hlavními viníky nárůstu cen benzinu. Jako cenové brzdy chce přitom využít model, který v minulosti úspěšně použily některé svazové státy na západě Austrálie.

Foto: Reuters

Vládní návrh má jít do Spolkového sněmu po Velikonocích. Schválen může být ovšem nejdříve po letních prázdninách.

Plán vlády naráží na odpor prodejců stojících mimo velké koncerny, kteří se obávají, že budou zcela vytlačeni z trhu, protože mají menší manévrovací prostor.

Německý automotoklub ADAC na druhé straně v pátek varoval, že cena benzinu by se do hlavních prázdnin mohla vyšplhat až na dvě eura za litr.

Za drahé pohonné hmoty ale může v prvé řadě vysoké zdanění. To činí v Německu i ČR včetně DPH přibližně 58 procent z celkové ceny benzinu.

Panika na britských benzinkách

Mezinárodní organizace pro energii (IEA) již delší čas upozorňuje na to, aby se svět připravil na nárůst cen ropy. Stará naleziště začínají totiž být pomalu vyčerpána a těch nových je málo. Každý objev ropného ložiska proto provázejí velká očekávání, dodatečný vrtný průzkum ale takřka pokaždé prokáže, že naleziště je méně vydatné, než tvrdily první odhady.

V Británii musela v uplynulých dnech v souvislosti s panikou na čerpacích stanicích, vyvolanou obavami z prudkého zdražení, zasahovat policie. Ta řadu benzinek, zejména v jihoanglickém hrabství Dorset, nechala uzavřít.

Premiér Cameron počátkem týdne Brity varoval před ohlášenou stávkou řidičů cisteren a upozornil je, aby si udělali dostatečné zásoby.

 

Právě se děje

Další zprávy