Bejrút - Libanonskou metropolí Bejrútem otřásla v pátek ráno silná exploze výbušniny nastražené v autě.
Podle libanonského serveru The Daily Star při ní zemřelo nejméně pět lidí, a to včetně exministra financí Muhammada Šatara.
Jednasedmdesát lidí utrpělo při explozi poblíž sídla libanonského premiéra a dalších vládních budov zranění.
Muhammad Šatar
Muhammad Šatar se řadil k předním libanonským ekonomům a v minulosti působil i jako velvyslanec ve Spojených státech. Jak připomněla ČTK, spolupracoval i s premiérem Rafíkem Harírím, který zahynul při obdobném atentátu v roce 2005.
Terčem atentátu byl podle bezpečnostních zdrojů právě dvaašedesátiletý Šatar, jenž doposud působil jako poradce někdejšího premiéra Saada Harírího.
Harírí vede v Libanonu prozápadní koalici Spojenectví 14. března, které odmítá režim syrského prezidenta Bašára Asada, připomněla agentura AFP. Právě na jeho schůzku Šatar mířil, expremiér je v zahraničí. V prohlášení z atentátu obvinil radikální šíitské hnutí Hizballáh.
Hizballáh a ti druzí
Páteční exploze je zřejmě dalším důkazem, že se do Libanonu ve stále větší míře přelévá sektářské násilí, jež úzce souvisí s občanskou válkou v sousední Sýrii.
A to nejen proto, že do země na pobřeží Středozemního moře v posledních třech letech uprchly statisíce Syřanů.
Hizballáh patří k nejbližším spojencům režimu prezidenta Asada a na bojištích v Sýrii stojí jeho vojákům po boku. Naproti tomu libanonští sunnitští muslimové - k nimž patřil i Šatar - podporují protiasadovskou opozici.
Bejrút se stal v posledních měsících terčem teroristů už několikrát. Zatím poslední útok se zde odehrál v polovině listopadu, kdy při dvou mohutných explozích před íránskou ambasádou zemřelo 25 lidí.