Podle zprávy Federálního úřadu pro soudní statistiku (FJBS) bylo loni odsouzeno k trestu smrti 125 lidí, což je nejméně od roku 1973. K poslednímu dni loňského roku tak v USA čekalo na trest smrti 3315 lidí.
V roce 2004 bylo popraveno 59 Američanů, z nichž státy Kalifornie, Florida a Texas dohromady popravily 44 procent odsouzených. Odsouzení čekali v cele smrti průměrně jedenáct let a všichni až na jednu výjimku byli popraveni injekcí. Jeden odsouzený se vydal na onen svět přes elektrické křeslo.
Počty popravených za loňský a letošní rok si MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE.
Přehmat ze severní Karolíny
Letos se zatím počet usmrcených zastavil na pětačtyřiceti. Další však na svůj osud čekají v cele smrti. V Severní Karolíně by v průběhu příštích čtyř týdnů měli být popraveni dva odsouzení. Dalšímu byl výkon trestu odložen.
Případ Stevena McHoneho je přitom ukázkou, kdy byl popraven člověk, který si absolutní trest nezaslouží. McHone zabil svoji matku a otčíma, ale podle vyšetřovacích spisů byl pod vlivem alkoholu a drog. To však soudce nebral v potaz.
Podle Scotta Langleye ze severokarolínské pobočky Amnesty International navíc McHoneho advokát nebyl kompetentní. Langleye přitom připomíná známou věc a tvrdí, že by se trest smrti měl zakázat. "Je to závažný problém lidských práv. Spojené státy jsou jedinou demokratickou zemí, která tento trest vykonává," řekl Langley místnímu listu Daily Tar Heel. Poukazuje na to, že Spojené státy jsou čtvrté na světě podle počtu popravených za Čínou, Íránem a Vietnamem.
Jak se ve Spojených státech protestuje proti trestu smrti, ČTĚTE ZDE.
Pomáhají testy DNA
Počet nových čekatelů na trest smrti klesá již čtyři roky. Michael Rushford z nadace podporující trest smrti tvrdí, že je nejvyšší trest odstrašením pro zločince. "Méně vražd, méně obětí a méně odsouzených je proto, že se konečně začíná projevovat správné řešení problému," řekl agentuře AP Rushford.
PŘEČTĚTE SI NÁZOR: Trest smrti očima Gabriela Berdára
Lidé z informačního centra pro trest smrti, které se staví proti uplatňování nejvyššího trestu, tvrdí, že soudci jsou daleko více náchylní doporučovat pro obviněné takový trest. Podle ředitele centra Richarda Dietera je snížení počtu popravených důsledkem moderních metod a znovuotevírání případů. "Testy DNA nebo třeba znovuotevření případu po mediálním nátlaku pomáhá těm, kteří jsou neprávem odsouzení," tvrdí Dieter.