Celosvětové výdaje na zbrojení nikdy nebyly vyšší

Lucie Kalivodová, luk
8. 6. 2009 22:34
Od roku 1999 se vojenské výdaje zvedly globálně o 45 %, ukazuje nová studie

Stockholm - Armádní výdaje za loňský rok celosvětově vzrostly o čtyři procenta, a dosáhly tak nové rekordní sumy: 1 bilionu 464 miliard dolarů.

Za poslední dekádu to znamená nárůst o 45 procent. Na růstu výdajů se podílelo i 11procentní navýšení počtu mírových operací, v nichž ve zkoumaném období působil historicky největší počet 187 586 lidí.

Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru SIPRI. Ke zvýšení armádních výdajů dopomohly hlavně války v Iráku a Afghánistánu, ale také návrat Ruska na mezinárodní scénu a příchod dalšího globálního hráče - Číny.

"Zavedení pojmu 'válka proti terorismu' povzbudilo řadu zemí k militarizovanému postoji. Země pak mají možnost vymlouvat se na rostoucí náklady na armádu a zbrojení," uvedl ve svém prohlášení Sam Perlo-Freeman, jeden z hlavních autorů výzkumu institutu SIPRI.

Tento odkaz připisuje SIPRI bývalému prezidentovi Spojených států Georgi W. Bushovi. "Války v Iráku a Afghánistánu stály jen Ameriku dalších 903 miliard dolarů z navýšeného balíčku armádních výdajů," uvedl Perlo-Freeman.

Právě Spojené státy jsou podle aktuálního průzkumu tím, kdo za zbraně utrácí nejvíc. Jejich podíl představuje skoro 42 % z celkových světových výdajů za rok 2008.

Výdaje ne zbrojení rostou (téměř) všude. Málokde ale takovým tempem jako v Číně
Výdaje ne zbrojení rostou (téměř) všude. Málokde ale takovým tempem jako v Číně | Foto: Reuters

Čína a Rusko ovšem za posledních deset let téměř ztrojnásobily své armádní výdaje. A Čína se tak ve světovém žebříčku dostala na druhé místo.

SIPRI vidí za rostoucím zbrojním, potažmo mocenským apetitem Číny především ekonomický růst. K vyšroubování armádních výdajů ale výrazně přispěla i řada dalších zemí jako Indie, Saúdská Arábie, Irán, Izrael, Brazílie, Jižní Korea, Alžírsko či Velká Británie.

V roce 2008 zůstal vojenský průmysl od dopadů ekonomické krize uchráněn, podle SIPRI ale objednávky i výdělky firem obchodujících se zbraněmi do budoucna krizi rovněž pocítí.

Největším zbrojním výrobcem zůstala americká společnost Boeing. Ta v roce 2007, pro který jsou data dostupná, vyrobila zbraně v hodnotě 347 miliard dolarů. Prodejem tak utržila 30,5 miliardy. Mezi stovkou předních světových producentů zbraní je drtivá většina firem amerických, v závěsu za nimi jsou firmy evropské.

 

Právě se děje

Další zprávy