Jak se Rusko připravuje na prohru. Noty pro propagandisty se ostře mění

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
22. 5. 2023 12:22
V době, kdy se neustále mluví o připravované ukrajinské protiofenzivě, dostávají ruští propagandisté doporučení, jak připravit obyčejné Rusy na případnou porážku. Kremelská média místo toho, aby nadále tvrdila, že ruská "speciální vojenská operace" probíhá na Ukrajině podle plánu, aktivně připravují občany na to, aby se smířili s dalšími neúspěchy na bojišti, píše americký server Newsweek.
"Pokud válku prohrajeme, zmizíme jako Čejeni," prohlásil ruský filmař Karen Šachnazarov. | Video: Rossija 1

"Ruské diskusní pořady a zpravodajské relace poukazují na veškerou západní vojenskou pomoc, kterou Ukrajina obdržela. Zdůrazňují nyní počet vojáků vycvičených zeměmi NATO a množství zbraňových systémů dodaných Západem," řekla Newsweeku Kateryna Stěpaněnková z americké neziskové organizace Institutu pro studium války. 

Jako příklad může posloužit i diskusní pořad Vladimira Solovjova, vrchního propagandisty ruského prezidenta Vladimira Putina. "Naše politické elity si to musí uvědomit. Měli bychom si začít připouštět, že nejde jen o speciální vojenskou operaci, ale o skutečnou válku. Pokud tuto válku prohrajeme, zmizíme jako Čejeni, Dakotové, Komančové a další úžasné kmeny, které prostě zmizely. Žádné slitování nebude," tvrdil nedávno ve sledované debatě ruský filmař Karen Šachnazarov.

O změně narativu už dříve informoval ruský exilový zpravodajský server Meduza. Ten tvrdil, že získal čerstvou metodiku připravenou ruskou prezidentskou administrativou. Kreml v ní žádá propagandisty, aby "nepodceňovali očekávání ohlášeného ukrajinského protiútoku podporovaného NATO" a neříkali, že "Kyjev údajně není na protiútok připraven." 

Naopak provládní média by měla zdůrazňovat, že západní země dodávají Kyjevu zbraně a všemožně Ukrajinu podporují. Dva zdroje Meduzy blízké prezidentské administrativě vysvětlily, že takovéto informování o chystaném protiútoku má jednoduché vysvětlení.

"Pokud bude ofenziva neúspěšná, můžeme říci: Ruská armáda obratně odrazila útok přesily. Cena tohoto vítězství se dramaticky zvýší. Pokud Ukrajina s pomocí západních zbraní dosáhne určitých úspěchů a obsadí některá území, bude možné vysvětlit i jejich ztrátu: Celý Západ soustředil obrovské úsilí, ale jeho úspěchy - ve srovnání s tímto úsilím - jsou velmi skromné. To znamená, že ruská armáda si vcelku také vedla dobře. V ruské televizi se hodně diskutuje o tom, kam Ukrajina nejspíše zaměří své protiofenzivní operace," řekla Stěpaněnková.

"Mluví o ukrajinských průzkumných dronech, ukazují spoustu záběrů ukrajinských úderů v Luhansku s použitím raket Storm Shadow, které nedávno dostali od Velké Británie, vyzdvihují hrozbu pro Krym a agresivně využívají strachu Rusů z NATO a jejich obav z takzvaných 'nacistů' v Kyjevě," uvedla pro server časopisu Newsweek analytička z Institutu pro studium války. 

"Již použili určitý filtr. Každého, kdo by mohl říci něco nepředvídatelného, dávno stáhli z vysílání. Ano, existují mluvící hlavy, které se pesimisticky vyjadřují o stavu věcí na bojišti, ale kdokoli, kdo je schopen analyzovat podstatu problému, není do studia zván," řekl časopisu Newsweek Michail Sinelnikov-Orišak, ruský politický analytik, který dříve býval častým hostem talkshow ruských státních kanálů.

"Nicméně i kdyby byla ruská vojska zatlačena zpět k hranicím z 24. února 2022 a boje tam skončily, bude se uvnitř Ruska říkat, že jsme 'demilitarizovali' Ukrajinu, a tím jim zabránili v rozsáhlých útocích na ruské území. Dokud ukrajinská protiofenziva nepovede k přesvědčivé porážce ruské armády, většina Rusů si bude myslet, že to všechno bylo nějakým způsobem nutné," dodává pro Newsweek Sinelnikov-Orišak.

Operace Koněv. Ve sledované kauze to bylo jinak, než se mohlo na první pohled zdát, říká historik Stehlík (21. 5. 2023)

"To, co se kolem toho dělo, což si spousta lidí vůbec neuvědomovala, byla velice dobrá hybridní operace Ruské federace proti Česku," míní Stehlík. | Video: Reuters, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy