Soud Čechovi na návrh prokurátora i obhajoby mimořádně snížil trest na nejnižší možnou úroveň, jakou umožňuje slovenský trestní zákoník. Původně mu hrozilo vězení na 12 až 25 let, případně doživotí. Trestného činu útoku na veřejného činitele se totiž dopustil za nouzového stavu, kdy pachatelům hrozí přísnější postih.
V době zmíněné demonstrace platil v zemi také zákaz shromažďování více než šesti lidí, a to kvůli koronavirové krizi.
"Chtěl bych projevit lítost nad činem, který jsem spáchal. Chtěl bych se omluvit poškozenému, kterému jsem psal i dopis, ve kterém jsem se omluvil. Je mi to hrozně líto," řekl obžalovaný ve své závěrečné řeči, před kterou se k činu přiznal. Policisté ho na demonstraci zadrželi a soud ho pak poslal do vazby.
Advokátka Čecha před soudem uvedla, že její klient již několik let žije na Slovensku. Pracoval jako číšník, o zaměstnání ale po propuknutí epidemie covidu-19 přišel. Obhájkyně tvrdila, že na demonstraci se muž nechal strhnout davem a hodil několika kamenů směrem k policejnímu vodnímu dělu.
Během zmíněné demonstrace loni v říjnu několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice demonstrovalo před sídlem úřadu slovenské vlády. Policisté proti davu, který na ně házel kameny, dlažební kostky či láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.
Kromě už odsouzeného Čecha policisté na demonstraci kvůli stejnému trestnému činu zadrželi i jednoho Slováka, v jehož případě ještě nebyla podána obžaloba.