Čečenské volby: Moskva dosáhla svého

ČTK
28. 11. 2005 18:31
ANALÝZA Moskva - Volby do čečenského parlamentu potvrdily, co mnozí říkali už dopředu.
Ani předvolební plakáty nedokážou zakrýt ruiny, jichž je hlavní město Groznyj plné.
Ani předvolební plakáty nedokážou zakrýt ruiny, jichž je hlavní město Groznyj plné. | Foto: Reuters

Moskva vsadila na klan okolo současného čečenského vicepremiéra Ramzana Kadyrova a nově zvolený parlament bude poslušným nástrojem této politiky. Pro prokremelskou stranu Jednotné Rusko hlasovalo přes 60 procent voličů, další strany skončily daleko vzadu.

Oficiálně jsou  volby Kremlem vydávány za důkaz, že situace v neklidném kavkazském regionu se vrací do normálu a že Čečensko je standardní součástí Ruské federace. V zemi ale klid rozhodně není, což dokládá přítomnost 35 000 ruských vojáků.

Separatisté útočí, nemají co ztratit

V horách Kavkazu však stále žijí ozbrojené skupiny separatistů, kteří mnohdy mají kontakty na radikální islámské skupiny a kteří si zapojení Čečenska do "ekonomického a právního prostoru Ruska" nepřejí. Vědět o sobě dávají nejen při častých teroristických útocích na policisty a ruské vojáky, ale i tak výraznými akcemi, jako byl loňský útok na školu v severoosetském Beslanu.

Jak se zrodilo a vyvíjelo rusko-čečenské nepřátelství, ČTĚTE ZDE.

Separatisté, původně zbytky armády neuznané čečenské republiky Ičkeria, jsou až na výjimky vyloučeni z politického procesu v Čečensku, které je ovládáno Rusy. Několik bývalých představitelů Ičkerie v nedělních volbách kandidovalo, přesto separatisté označili hlasování za frašku, která jen oddaluje skutečné politické řešení situace.

O tom, že v neděli vyhraje provládní strana, nepochyboval v Rusku snad nikdo. Sami Čečenci věnovali víc pozornosti oslavám narození syna vicepremiéra Kadyrova než předvolební kampani, přestože billboardy a plakáty stran jsou v Čečensku k vidění doslova na každém rohu.

Kalašnikov jako argument

Nejvýznamnějším předvolebním argumentem byl ale samopal Kalašnikov, míní ruští ochránci lidských práv, kteří volby kritizovali. Právě vicepremiér Ramzan Kadyrov, nyní po autonehodě premiéra Sergeje Abramova nejmocnější muž v Čečensku, je jimi dlouhodobě obviňován z toho, že jemu podřízené jednotky se podílejí na únosech a "mizení" nepohodlných osob.

Foto: Aktuálně.cz

PŘEČTĚTE SI: Budeš kandidovat, nebo tvá rodina zemře.

Prakticky všichni kandidáti do parlamentu před volbami slibovali vznik nových pracovních míst a zlepšení bezpečnostní situace, reálný plán, jak toho docílit ale neměli. Čečensko tak bude i po volbách spravováno nestandardním způsobem a reálná role malého parlamentu s celkem 58 poslanci ve dvou komorách zatím není přesně určena. Lidé, kteří jsou nyní v Čečensku u moci, se totiž rozhodně nebudou zodpovídat poslancům - odpovědní jsou pouze Kremlu a prezidentu Vladimiru Putinovi.

 

Právě se děje

Další zprávy