Londýn - Britská královna Alžběta II v úterý jmenovala do funkce premiéra vůdce konzervativců Davida Camerona. Stalo se tak pozdě večer, krátce poté, co oznámil svou rezignaci na úřad předsedy vlády šéf labouristů Gordon Brown.
Vyjednavači zároveň oznámili, že se toryům konečně povedlo dosáhnout dohody s Liberálně demokratickou stranou.
"Mám v úmyslu vytvořit řádnou a plnohodnotnou koalici mezi konzervativci a liberálními demokraty," oznámil Cameron v noci novinářům. "Domnívám se, že je to nejlepší způsob, jak vytvořit silnou a stabilní vládu, kterou si tato země zaslouží."
Pro Browna skončil neúspěšný týden, v němž nedokázal dovést svou stranu k volební výhře v jednom z nejdramatičtějších klání britských dějin. Liberálové ve volbách skončili až třetí, bez jejich podpory ale není možné sestavit žádnou vládu.
Posty pro liberály
V koaličním kabinetu má zasednout celkem pět liberálních demokratů, oznámila ještě v noci kancelář premiéra. Podle zatím dostupných informací bude právě šéf liberálních demokratů Nick Clegg vicepremiérem.
Do křesla ministra financí v novém kabinetu usedne konzervativec George Osborne, ministrem zahraničí se stane další Cameronův muž William Hague.
Toryové mají mít rovněž ministry obrany a zdravotnictví - Liama Foxe a Andrewa Lansleyho. Liberální demokraté budou mít kromě mnisterských křesel zřejmě až 15 náměstků.
Pokud Cameronova vláda získá důvěru, bude muset přijmout úsporná opatření na snížení deficitu státního rozpočtu. Ten může letos přesáhnout hranici dvanácti procent HDP a tedy částku 165 miliard liber.
Jakmile se stalo zřejmým, že koaliční kabinet, mimochodem první po druhé světové válce, budou sestavovat konzervativci, libra vůči dolaru i euru posílila.
A čerstvě jmenovaného premiéra pozval obratem k návštěvě Washingtonu prezident Barack Obama a vyjádřil mu tak podporu Bílého domu.
Všechno dobré, odcházím
Informační "lavinu" spustil v úterý večer Gordon Brown, když médiím potvrdil svou rezignaci a zároveň prohlásil, že jako svého nástupce královně doporučí právě šéfa konzervativců. "Přeji příštímu premiérovi vše dobré," uvedl v emotivním proslovu Brown, doprovázen manželkou Sarah.
Hned poté odjel ze sídla premiérů v londýnské Downing Street 10 do Buckinghamského paláce složit do rukou královny rezignaci.
Brown, který byl během třináctileté vlády labouristů deset let ministrem financí Tonyho Blaira a tři roky jeho nástupcem už v pondělí oznámil, že odstoupí i z čela Labouristické strany.
Britští novináři očekávají, že se Brown rozloučí i se svým poslaneckým mandátem a odejde zcela z politiky.
Čekání na jasnou dohodu
Informace, že napínavá povolební jednání ve velké Británii finišují ve prospěch konzervativců, začaly unikat v úterý odpoledne.
Zdroj blízký poraženému ministerskému předsedovi přiznal novinářům, že labouristé v čele s premiérem Brownem jsou připraveni uznat porážku a odejít do opozice.
Jednání o sestavení vlády už trvají čtyři dny a Britové i finanční investoři už začínali být netrpěliví. Bylo zřejmé, že rozhodnutí o tom, kdo bude v Británii vládnout, proto musí padnout rychle.
Konzervativci i labouristé se snažili přesvědčit třetího ve hře - liberální demokraty, aby přijali jejich nabídky a vstoupili do koaliční vlády.
Cameron sliboval stabilní vládu a koalici na "nejméně dvě legislativní období". Labouristé pak vládní spolupráci, v jejímž rámci "najdou obě strany mnohem více společného", než by tomu bylo v případě kabinetu vedeného pravicí.
Konzervativci ukončili jednání o povolební vládě s liberálními demokraty v úterý večer, detaily však tajili. Obě stranické delegace uvedly, že chtěly nejprve informovat své šéfy - Camerona a Clegga - a své poslanecké kluby.