Londýn/Praha - Šéf britských konzervativců David Cameron údajně napsal dopis českému prezidentovi Václavu Klausovi, ve kterém ho žádá, aby pozdržel ratifikaci Lisabonské smlouvy do britských voleb.
Pokud ve volbách Cameron zvítězí, což je velice pravděpodobné, slibuje Klausovi, že vypíše o Lisabonské smlouvě v Británii referendum.
O dopise informoval britský bulvární deník The Daily Mail, podle kterého slibuje předseda konzervativců referendum brzy po volbách. Postaví se prý v kampani proti Lisabonu "po boku" českého prezidenta.
Daily Mail píše, že se jedná o Cameronův „poslední pokus", jak ratifikaci dokumentu upravujícího fungování sedmadvacítky pozdržet. Česká prezidentská kancelář potvrdila, že Cameronův dopis dostala, Václav Klaus je nyní ve Spojených státech, jeho reakci se zatím redakci nepodařilo získat.
Lisabonskou smlouvu musí ratifikovat všechny státy EU, jinak nevstoupí v platnost. Zatím tak neučinilo pouze Irsko, Polsko a Česko. Proces se pozdržel také v Německu, kde vyjádřila námitky justice. Po schválení potřebných ústavních změn oběma komorami podepsal ve středu příslušné zákony i německý prezident Horst Köhler. Ratifikační listinu stvrdí svým podpisem v pátek.
Všichni čekají zejména na výsledek referenda v Irsku, které se uskuteční 2. října. Očekává se, že v něm Lisabon Irové schválí. Pokud se tak stane, slíbil ratifikační listinu podepsat i polský prezident Lech Kaczynski. Naopak Václav Klaus hodlá ratifikaci zřejmě i nadále protahovat. Další ústavní stížnost připravují také senátoři za ODS.
O tom, že se ratifikace v Česku pravděpodobně protáhne, informoval minulý pátek v Bruselu za zavřenými dveřmi šéfy ostatních vlád EU český premiér Jan Fischer. Atmosféra při jednáních byla prý dosti napjatá a velmi rozezlen byl zejména francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten následně varoval Prahu před nespecifikovanými sankcemi.
Pokud by bylo totiž skutečně referendum v Británii vyhlášeno, znamenalo by to pro Lisabon konec. Podle průzkumů by ho britští voliči odmítli.
Cameron však referendum odmítá vyhlásit v tom případě, že by již byl ratifikační proces ukončen. To by podle britského tisku totiž znamenalo fakticky pro Brity hlasování o tom, zda zůstat v Evropské unii, nebo z ní odejít.