Ndjamena - Asi čtyři stovky bojových a dopravních vozidel čadské armády v sobotu překročily hranice do sousedního Kamerunu, kde se mají zapojit do operací proti militantní islámské sektě Boko Haram. Na hranicích je s jásotem vítalo kamerunské obyvatelstvo, přechodu hranic byl přítomen čadský prezident Idriss Déby.
Do Kamerunu k boji s islamisty zamířily čadské tanky a obrněné transportéry spolu se silně vyzbrojenými čadskými vojáky. Další dvě kolony armádních vozidel čekají na rozkaz k cestě v čadském vnitrozemí. Vyslání vojsk do sousedního Kamerunu schválil v pátek čadský parlament, k boji proti Boko Haram chce prezident Déby vyslat vojáky i do Nigérie.
Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky džihádistů.
Milice Boko Haram se základnou na severovýchodě Nigérie začaly v posledních týdnech stále častěji útočit také na kamerunské území a to především v okolí Čadského jezera, o nějž se dělí s Nigérií, Kamerunem a Nigerem právě i Čad. Čadská armáda proto vyslala do sousedního Kamerunu své vojáky.
Čadská armáda byla už součástí mezinárodního vojenské základny v nigerijském městě Baga, které milice Boko Haram napadly na počátku ledna a téměř ho vymazaly z mapy. Po útoku se ale čadští vojáci stáhli. Prezident Déby ohlásil plán město znovu dobýt.
Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků.
Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí.