Londýn - Britský rezident Binyam Mohamed, který byl koncem února propuštěn z nechvalně proslulé vazební věznice na Guantánamu, obvinil britské tajné služby ze zodpovědnosti za to, že byl týrán.
V rozhovoru pro britskou stanici Radio 4 uvedl, že mu američtí vyšetřovatelé řekli, že jeho spis byl veden britskou stranou.
Britské úřady na jeho obvinění zareagovaly příslibem, že případ prošetří.
Redaktoru Radio 4 Jonu Manelovi Mohamed mimo jiné řekl, že šest let a deset měsíců, které ve vazbě strávil, z něj udělalo „mrtvého" člověka.
"Může za to MI5"
Binyam Mohamed, původem z Etiopie, požádal v roce 1994 v Británii o azyl. V dubnu 2002 byl zadržen v Pákistánu ve chvíli, kdy se snažil ze země vycestovat.
Dnes třicetiletý bývalý vězeň byl obviněn z toho, že v Pákistánu a Afghánistánu podstoupil výcvik pod vedením Al-Káidy a později měl působit jako jejich agent.
„Já ani nevím, co to je. Co je potřeba, abyste se mohl stát takovým agentem Al-Káidy?" ptal se řečnicky ve vysílání BBC.
Jeho právníci tvrdí, že v Pákistánu byl čtyři měsíce ve vazbě, přičemž ho vyšetřovaly pákistánské tajné služby za přítomnosti britského agenta MI5, kterému se přezdívalo John.
„Kdyby v tom neměly prsty britské tajné služby, které Američanům navrhovaly způsoby vyšetřování, jak mě dostat, nemyslím si, že by mě poslali do Maroka," tvrdí Mohamed, který záhy dodal, že za to, čím si prošel za celých sedm let vězení, může právě zmiňovaný agent britské rozvědky.
Ten však u britského soudu jakékoli obvinění z mučení či nátlaku popřel.
Maroko dává ruce pryč
V červenci 2002 ho tajným letem CIA přemístili do Maroka, kde strávil 18 měsíců. Podle slov Binyama Mohameda ho maročtí vyšetřovatelé mučili a pokládali mu dotazy, které jim dodávali agenti britské tajné služby.
"Ukázali mi spis a říkali, tohle je od Američanů a tohle od Britů," prohlásil ve vysílání BBC Binyam.
Maroko však popírá, že by Etiopan byl někdy v jejich zemi držen. V lednu 2004 Mohameda měli převézt do Afghánistánu, kde ho zavřeli do temné místnosti bez oken a do reproduktorů mu pouštěli ohlušující hudbu amerického rappera Eminema.
„V té temné místnosti se ze mne stala mrtvola. Přestal jsem existovat. Nevěděl jsem, zda je den či noc," popsal Binyam Mohamed děsivé zážitky z kábulského vězení, kde prý málem zešílel.
Po této zkušenosti pak pod nátlakem podepsal přiznání. Údajně ho vydírali s tím, že pokud nepodepíše, znovu ho zavřou do temné místnosti.
V srpnu 2004 ho přemístili na Guantánamo. Poté, co prezident Barack Obama hned druhý den po svém nástupu do funkce oznámil, že do roka nechá guantánamské detenční zařízení uzavřít, útoky na vězně ze strany stráží podle Binyama ještě zesílily.
K jeho štěstí ale všechna obvinění proti němu byla nakonec zrušena a Mohamed byl 23. února tohoto roku propuštěn.
"Je ze mě mrtvola"
Binyam se nyní léčí u psychiatrů a snaží se vést „normální" život.
„Nic necítím. Nezažívám žádné pocity, které běžně člověk má. Nevím, co je to radost a co smutek," vyznal se redaktoru BBC Jonu Manelovi bývalý vězeň z Guantánama.
Psychiatři mu také radili, aby o svých zážitcích na veřejnosti nemluvil, ale Binyam Mohamed chce, aby se lidé dozvěděli, co se mu po celou dobu dělo.
Britský generální prokurátor v současnosti rozhoduje, zda oficiálně požádá policii o prošetření Mohamedova případu.
„Vláda otevřeně zavrhuje jakékoli mučení a úzce spolupracuje s mezinárodními partnery, aby této nepřípustné praxi zamezila," nechal se slyšet pracovník britského ministerstva vnitra.