Juan Carlos I. pobývá od loňského srpna na ostrově Zaja Nuraj, který leží jen 15 minut lodí od Abú Dhabí, hlavního města Spojených arabských emirátů. Jak popisuje španělský list El País, je to luxusní resort, kam se dostanou jen ti nejmocnější. Tamní restaurace a další podniky ani nemají danou otevírací dobu. Otevřou, až když si to jejich bohatá klientela vyžádá.
Třiaosmdesátiletý monarcha bydlí v luxusní vile, která má šest ložnic, sedm koupelen, bazén a přístup k soukromé pláži.
Každý den věnuje dvě hodiny cvičení a rehabilitaci. Rád si čte španělský tisk. Mívá ale u toho špatnou náladu, protože si někdy o sobě přečte věci, které jsou podle něj nesprávné, uvedly pro deník El País dobře informované zdroje z jeho okolí.
Za králem také téměř každý měsíc jezdí jeho dvě dcery Elena a Cristina. Letos v březnu však kvůli tomu způsobily skandál. V době, kdy Španělsko očkovalo jen ty nejzranitelnější lidi a zdravotníky, se obě ženy nechaly naočkovat právě na návštěvě ve Spojených arabských emirátech. To rozhořčilo mnohé Španěly, kteří trpělivě čekali na to, až na ně přijde řada.
Luxusní resort se pro krále proměnil ve zlatou klec. Opouští ho jen málokdy, většinou když jede na večeři do Abú Dhabí. Život mu komplikují také zdravotní problémy, protože špatně chodí.
"Je osamělý a velmi se nudí," řekl pro agenturu AFP José Apezarena, španělský novinář, který se dlouhodobě věnuje královské rodině.
Král a jeho skandály
I proto by se bývalý král rád opět vrátil alespoň na čas do Španělska. Jeho touha ale prý není už tak veliká jako před několika měsíci, obzvlášť loni kolem Vánoc.
Proti tehdejšímu návratu se ale postavil jeho syn a nynější král Felipe VI. Považoval cestu za předčasnou. Obával se také, že by to poškodilo image monarchie. Kolem bývalého panovníka je mnoho skandálů, které stále plní titulní stránky novin.
Jako poslední se zhruba před dvěma týdny objevila zpráva, že jeho bývalá milenka Corinna Larsenová na něj podala žalobu u londýnského soudu. Juan Carlos I. ji prý nechal zastrašovat a sledovat na britském území. Bývalá přítelkyně se domáhá odškodnění a chce soudní zákaz styku.
Bývalý král ale podobné zprávy odmítá, píše britský deník Financial Times.
Spor se točí kolem částky 65 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun), kterou jí v roce 2012 Juan Carlos, tehdy ještě jako španělský král, údajně věnoval z lásky. Larsenová tvrdí, že ji a její děti chtěl zajistit do budoucna. Později ji ale požádal, aby mu peníze vrátila nebo aby mu je dala k dispozici. A to Larsenová odmítla.
Král ji pak měl obvinit, že je ukradla, a očernit ji u jejích příbuzných i byznysových partnerů. Larsenová tvrdí, že kvůli tomu přišla o příjmy.
#Corinna zu Sayn-Wittgenstein is suing #JuanCarlos for harassment “from 2012 until the present time”, including threats, defamation and “unlawful covert and overt surveillance” by agents of the former king and Spanish intelligence service. Still a bluff?https://t.co/gud95QE7T5
— James Badcock (@jpfbadcock) July 27, 2021
Není to ale jediný skandál, kterému bývalý král čelí. Od roku 2018 španělská prokuratura vyšetřuje kauzu, která je spojená s výstavbou vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii. Tu před lety získalo konsorcium španělských firem. Rijád údajně uplatil i Juana Carlose I. Peníze od Arabů měly skončit na tajných kontech ve Švýcarsku. Část z nich, tedy zmíněných 65 milionů eur, král pak údajně převedl právě na Larsenovou.
Uznávaný panovník
Bývalý král Juan Carlos I. se dříve ve Španělsku těšil respektu a úctě. Byl klíčovou osobností, která zemi na Pyrenejském poloostrově po smrti generála Franciska Franka provedla přechodem od diktatury k demokracii. Španělsko za jeho vlády prošlo modernizací, silným ekonomickým růstem a ukotvilo se v Evropské unii i NATO.
Juan Carlos I. abdikoval v roce 2014 ve prospěch svého syna Felipeho VI., který se snaží monarchii očistit od skandálů a vrátit jí opět důvěryhodnost.