Otázkou zůstává, zda jde o bláznivý plán senilního důchodce, nebo nebezpečné popírání holocaustu.
"Miluji Spojené státy," řekl Ted Junker deníku Milwaukee Journal Sentinel. "Nechápu, proč lidé nechtějí vidět pravdu. Tohle je o porozumění, ne o nenávisti."
Junker: Hitler byl dobrý muž
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Základní průvodce popíráním holocaustu
- Popřít holocaust je v Česku snadné
- Irving: historik, který popírá holocaust
Podle Junkera nemůže být Hitler viněn z toho, že zahájil 2. světovou válku nebo způsobil smrt šesti milionů Židů. "Hitler byl ten nejlepší muž, protože dělal pouze dobré věci. Lidem se říká pouze jedná část historie," prohlásil.
Německý rodák Ted Junker vstoupil do elitních nacistických jednotek SS v roce 1940. Do Spojených států pak emigroval o patnáct let později.
O plánu na výstavbu pomníku a informačního centra začal poprvé mluvit v roce 2001. Nyní se u jeho farmy nachází sbírka historických uniforem, nacistické helmy, stejně jako obrazy a fotografie.
Slavnostní otevření betonové stavby, která stála 200 tisíc dolarů, plánuje sedmaosmdesátiletý bývalý farmář na 25. června.
Senilní stařec, nebo popírač holocaustu?
Loren Waiteová z místní radnice se však obává, že Junkerovy "bláznivé" plány budou mít na jejich městečko negativní dopad. "Obávám se reakce lidí. Kdo ví, co se stane. Je to jen starý bláznivý muž," tvrdí.
Jiného názoru je Kathy Heilbronnerová z tamní židovské rady, podle níž je Junker jasným popíračem holocaustu. "Svými kroky dává jasně najevo, že ignoruje historická fakta," prohlásila.
Zatímco v některých zemích, jako Německo, Rakousko, Izrael nebo Česká republika, je popírání holocaustu zločinem, Spojené státy se k těmto přečinům stavějí shovívavě. Soudní stíhání tak Tedu Junkerovi nehrozí.