Bylo Obamovo křeslo v Senátu prodáno? Důkazy sílí

Roman Gazdík
18. 2. 2009 18:05
Nový senátor měl s mafiánským guvernérem mnohem více kontaktů, než dříve přiznal
Senátorská kariéra Rolanda Burrise může být velmi krátká
Senátorská kariéra Rolanda Burrise může být velmi krátká | Foto: Reuters

Washington - Motanice okolo senátorského křesla po Baracku Obamovi se opět zkomplikovala. Jeho nástupce Roland Burris poprvé přiznal, že ex-guvernérovi Rodu Blagojevichovi, který ho do funkce jmenoval (ještě než byl sesazen z funkce za zneužívání pravomocí), pomáhal se sháněním financí.

Podle deníku Washington Post přichází Burris v současné době již s pátou verzí toho, jaké měl s Blagojevichem kontakty a jak se do Senátu vlastně dostal.

Blagojeviche čeká soud ze korupci a vymáhání úplatků a Burrise nominoval proti vůli demokratické strany i Obamy. Z uveřejněných odposlechů vyplývá, že sesazený guvernér státu Illinois, za který Obama v Senátu zasedal, se snažil prodat i Obamovo senátorské křeslo - tomu, kdo učiní nejvyšší nabídku.

Burris k soudu i před komisi

Jmenovat senátory na uvolněná místa je guvernérovou pravomocí, Blagojevich však byl kvůli svým skandálům demokraty vyzván, aby tak nečinil. Přesto vyrukoval s Burrisem, který obrovský tlak ustál a přes odpor senátorů byl nakonec jmenován. Následně byl Blagojevich ze své funkce sesazen.

Blagojevich trvá na své nevině, illinoiský parlament mu neuvěřil a sesadil ho
Blagojevich trvá na své nevině, illinoiský parlament mu neuvěřil a sesadil ho | Foto: Reuters

A křeslo se nyní houpe i pod Burrisem. Etický výbor Senátu již začal jeho výroky vyšetřovat a záležitostí se zabývá také illinoiský státní prokurátor.

"Přijali ho pod dojmem toho, že byl ve svém vztahu s guvernérem čistý, může se ale stát, že teď se na to podívají znovu," citoval Washington Post odborníka na etické otázky Kongresu Stanleyho Branda.

Vedle neustálého otáčení pozornost vzbuzuje zejména nová informace, podle které se Burris pokoušel pro Blagojeviche už v říjnu shánět příspěvky.

Ano... nebo ne... nebo vlastně ano

"Zavolal jsem několika lidem, abych viděl, jestli můžeme získat nějaké finanční prostředky... Řekli: guvernérovi peníze nedáme," prozradil Burris v pondělí novinářům. Navrhl pak prý bratru tehdejšího guvernéra Robertovi, aby se pokusili "jít ještě za dalšími lidmi". Nakonec se však prý peníze sehnat nepodařilo.

Illinoiský guvernér Rod Blagojevich (vlevo) s bývalým senátorem Barackem Obamou a chicagským starostou Richardem Daleym loni v dubnu, kdy byla Obamova předvolební prezidentská kampaň v plném proudu
Illinoiský guvernér Rod Blagojevich (vlevo) s bývalým senátorem Barackem Obamou a chicagským starostou Richardem Daleym loni v dubnu, kdy byla Obamova předvolební prezidentská kampaň v plném proudu | Foto: Reuters

Burris je údajně ochoten při senátním vyšetřování plně spolupracovat, jeho hodnověrnost coby senátora je však těžce narušena.

V místopřísežném prohlášení z pátého ledna Burris píše, že dříve než v posledních prosincových dnech nebyly ohledně senátorského křesla "žádné kontakty mezi mnou a mými zástupci a guvernérem Blagojevichem a jeho zástupci."

Osmého ledna pak pod přísahou v Kongresu vypověděl, že mluvil s „několika přáteli" z okolí bývalého guvernéra. Uvedl však pouze jedno jméno - bývalého šéfa Blagojevichovy kanceláře Lona Monka.

Kontakty s dalšími poradci Blagojeviche, na které byl v Kongresu tázán, zamlčel a připustil je teprve v prohlášení datovaném 4. února, jehož existence vyšla najevo o víkendu.

 

Právě se děje

Další zprávy