Bangui - Ozbrojené skupiny ve Středoafrické republice ve čtvrtek propustily na svobodu více než 350 dětských vojáků, mnoha z nich přitom bylo méně než 12 let.
S odvoláním na prohlášení Dětského fondu OSN (UNICEF) to uvedla agentura AFP. Dohoda o propuštění dětí byla podepsána v Bangui minulý týden, souhlasili s ní velitelé osmi ozbrojených skupin.
"Po dvou letech intenzivních bojů je propuštění těchto dětí opravdovým nakročením k míru," uvedl zástupce UNICEF ve Středoafrické republice Mohamed Malick Fall.
S dohodou souhlasili i zástupci dvou hlavních skupin, které se podílely na násilnostech v letech 2013 a 2014, tedy muslimského povstaleckého hnutí Séléka a křesťanských milicí anti-balaka.
Milice podle odhadů využívají celkem 6000 až 10.000 dětí, a to buď jako vojáky, nebo jako posly či kuchaře.
Středoafrickou republiku zachvátil konflikt v březnu 2013, kdy vůdce muslimských rebelů Michel Djotodia svrhl prezidenta Françoise Bozizého. Počínání muslimských milicí ale vyvolalo nespokojenost většinového křesťanského obyvatelstva, které vytvořilo domobranu v podobě milic anti-balaka.
Vzájemné vyvražďování muslimů a křesťanů přivedlo v prosinci 2013 do Středoafrické republiky francouzské vojáky a pak mírovou misi OSN MINUSCA.