Byla to Královna moří. Sebrala 1700 životů

Simona Holecová
15. 9. 2013 11:15
Nejhorší železniční neštěstí všech dob nezpůsobila technika ani člověk, ale moře
Tři ze zničených vagónů vlaku dnes stojí vedle trati u místa neštěstí. Jako pietní místo.
Tři ze zničených vagónů vlaku dnes stojí vedle trati u místa neštěstí. Jako pietní místo. | Foto: Ondřej Besperát

Více než měsíc po tragédii u španělského Santiaga de Compostela jsme pro vás připravili ohlédnutí za velkými vlakovými neštěstími.

Hikkaduwa/Srí Lanka - Místní tomu vlaku, který polykal kilometry klikatícího se pobřeží mezi srílanskou metropolí Colombo a zalidněným Galle na jihu, říkali Samudradevi. Královna moří.

Je mrazivou ironií, že v tomto vlaku nemilosrdně zabíjela slaná mořská voda. V jeho útrobách a pod jeho osmi terakotově zbarvenými vagóny svou smrt našlo více než 1700 lidí.

Bylo dvacet minut před desátou hodinou dopoledne 26. prosince 2004 a historie nejhorší železniční katastrofy v dějinách byla právě dopsána.

Příliš plné vagóny

Vraťme se ale na začátek. Křesťanský svět slaví Vánoce a na Srí Lance vycházejí na stejné dny i buddhistické oslavy úplňku. Ranní vlak na jih, obvykle zaplněný do posledního místa, je tentokrát napěchován "až po střechu". Rodiny s dětmi, skupiny přátel, všichni se přesouvají k příbuzným a známým na oslavy. Nálada je slavnostní, všichni jsou vyšňoření, kdo by v tom mumraji hledal černé pasažéry.

Vlak vyjíždí z hlavního nádraží s drobným zpožděním pár minut před sedmou. Později úřady oznámí, že převážel "1000 až 1500 platících cestujících a neznámý počet neplatících".

Banální situace, která ale za necelé tři hodiny spolurozhodne o bytí a nebytí.

První vlna

O půl desáté už se vlak pomalu sune k cíli. Zbývá posledních 40 kilometrů. Z okýnek jsou vidět zlaté pláže, které obklopují město Hikkaduwa a na něj nalepené okolní vesnice Peraliya a Telwatta. Kousek za zastávkou čeká strojvedoucí na signál, že může pokračovat v cestě.

A právě tam spoj zasáhne tsunami.

Ničivé zemětřesení u indonéské Sumatry vytvořilo obří vlny a první z nich právě udeřila o pobřeží Srí Lanky.

Vlak stojí a kabiny se rychle plní vodou. Propuká panika. Lidé chtějí ven, ale tlak vody znemožňuje otevřít dveře, za chvíli blokuje už i většinu oken. Z těch, která otevřít jdou, se zoufale snaží vyškrábat ven cestující. Je tu ale tak přeplněno, že vlastně není kudy a kam utéct.

Mezitím se k vlaku sbíhají místní. Úder moře je vyděsil. Šplhají na střechy souprav, schovávají se za nimi, bytelné stěny přece vodu zastaví.

Nezastaví.

Druhá vlna

Po zhruba deseti minutách se moře znovu zvedne. Na pobřeží se obrovskou rychlostí řítí další tsunami.

Tento úder je smrtící.

Pacifické centrum pro včasné varování později zveřejní, že v této konkrétní části ostrova byla vlna vysoká od 7,5 do 9 metrů. V místě, kde vedou koleje, převýšila úroveň střechy vlaku o dva až tři metry.

Vlna celý vlak popadne a mrští s ním o okolní stromy a domy.

"Vlak se asi čtyřikrát přetočil a pak dopadl na zem. Byl jsem přesvědčen, že jsem mrtvý," popsal jeden z přeživších Daya Wijaya Gunawardana pro BBC. Dvaašedesátiletý muž cestoval se synem a dcerou (32 a 31 let) na návštěvu přátel. Děti se mu ztratily z dohledu. "Modlil jsem se k bohu a on mi ukázal cestu. Celá ta věc byla zaplavená, ale já našel okno a podařilo se mi utéct."

Venku našel Duminda i Kishani. Oba utrpěli zranění, ale přežili. "Bylo to o vlásek. Ale naše rodina tomu utekla."

Měli štěstí. Hrůzu u Hikkaduwy přežilo jen pár desítek cestujících.

"Snažili jsme se s přítelem protlačit do přední části vagónu, okno tam bylo dosud nad vodou. On vylézt stihl, já ne. Vlak s sebou znovu hodil, já upadla a okno zaklaplo," svěřila se později stanici BBC Danny Shahafová z Londýna, která byla na Srí Lance na dovolené. "Viděla jsem ženu s děckem na ruce, jak se marně snaží to okno udržet otevřené... Otočila jsem se a v zadní části vlaku už byla tma. Nemohla jsem dýchat. Říkala jsem si: Tak, teď zemřu."

Většinu únikových cest zahradila těla těch, kteří nepřežili překotný let vlaku. O soupravy naráží další, už menší vlny. Přinášejí další vodu. Ale smýkly také vagonem, v němž Shahafová uvízla. Kabina se převrátila na bok a jí se podařilo dostat se ven. "Utíkala jsem tak daleko, jak jen to šlo."

Vlak, který nikdo nehledal

Jinak ale Královna moří utopí téměř všechny, kteří jsou uvnitř. A rozdrtí ty, kteří za soupravou hledali útočiště.

Stejná vlna ovšem v tu chvíli decimuje pobřeží celého ostrova. Místní záchranné síly smetlo moře a policie či zdravotníci dál ve vnitrozemí nevědí, co dělat dřív.

The Colombo Times o několik týdnů později napíše, že se o ztrátě vlaku hodiny nevědělo. Jeho zprolámané torzo se našlo až odpoledne při leteckém průzkumu oblasti.

To je také jeden z důvodů, proč se nikdy nedozvíme přesný počet obětí. Podle očitých svědků mnohé z místních obětí odnesli jejich příbuzní ještě před tím, než začalo vyprošťování mrtvých. 200 osob se nepodařilo identifikovat.

"Bylo horko a rozklad postupoval rychle," zavzpomínal pro USA Today policejní komisař BPB Ayupala. "Brali jsme otisky prstů, všechny doklady, které jsme tam našli. Lidem, kteří pak přišli hledat své blízké, jsme dokumenty ukazovali, zda někoho identifikují."

Těla, která si příbuzní neodvezli, byla pohřbena společně u Peraliye o tři dny později.

Dnes nad nimi bdí obří socha Buddhy. (Mimochodem, jde o repliku jednoho ze dvou obřích Buddhů z afghánského Bamjánu, které v roce 2001 zničil Talibán.)

U železniční zastávky Hikkaduwa pak jako připomínka tragédie zůstávají stát tři pokroucené vagóny.

Na památku těch, kteří už nikdy nedojedou do cíle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy