Soud probíhal ve speciálních režimu zrychleného řízení, o který požádal sám Tarel. Na trest naváže ještě dvouletý probační dohled. Tarel má také podle verdiktu doživotní zákaz zastávat veřejné funkce, pětiletý zákaz držet zbraně a tříletý zákaz volit. Nejméně dva roky bude pod dohledem psychologa a nesmí spáchat žádný další přestupek.
Tarel se podle svých slov choval instinktivně a bez rozmyslu, nešlo tedy o plánovaný čin. Lítost nad jeho spácháním ovšem nevyjádřil. Za urážku hlavy státu hrozí podle francouzského zákona až tři roky vězení a pokuta 45 tisíc eur (1,1 milionu korun).
"Myslím, že Macron velmi dobře reprezentuje pád naší země," uvedl Tarel při soudním jednání, které francouzská média pozorně sledovala. Své provolání roajalistického bojového hesla "Montjoie, Saint-Denis!" vysvětlil jako odkaz na heslo volající po sjednocení rytířů, což považuje za patriotické. V duchu rytířství by Tarel prezidenta Macrona rád vyzval na "šermířský souboj za východu slunce", ale bylo mu prý jasné, že by prezident odmítl.
"Myslím, že hodně lidí cítí nespravedlnost. Já jsem se angažoval," uvedl Tarel u soudu.
Podle vyšetřovatelů sledoval Tarel několik krajně pravicových webů, muž však odmítá, že by podporoval neonacismus. Považuje se za "blízkého pravici" a "patriota". Svou fotografii ve stylu Adolfa Hitlera vysvětluje jako vtip.
Osmadvacetiletý mladík před soudem vypovídal dva dny po samotném aktu. Soudce připomněl také podrobnosti o jeho společenském zázemí. Tarel má partnerku, je nezaměstnaný, v dětství navštěvoval psychologa kvůli obtížím ve škole. Jeho matka je učitelka tance, otec pracuje v malířské firmě.
Spolu s Tarelem přijeli na setkání s prezidentem další dva muži. U jednoho z nich doma policie našla výtisk knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera.