Washington - Připojit se k bojovníkům proti globálnímu oteplování Geroge Bush zatím váhá, ale do bitvy s epidemií AIDS se zapojil s vervou.
V noci na dnešek požádal Kongres, aby na příštích pět let zvýšil sumu, kterou Spojené státy věnují na boj s touto nemocí v rozvojovém světě.
Pokud ho zákonodárci podpoří, co je velmi pravděpodobné, bude částka na roky 2008 až 2012 činit třicet miliard dolarů.
V pětiletce, která končí příští rok v září - tedy čtyři měsíce před Bushovým odchodem z prezidentské funkce - byla suma poloviční. Patnáct miliard dolarů.
- AIDS se už rychle šíří i ve východní Evropě. Čtěte ZDE
- Přečtěte si: Česko očekává vlnu AIDS z východu
Bushův program pomoci spočívá v distribuci léků lidem, kteří by si je jinak nemohli dovolit, a v prevenci dalšího šíření viru HIV. Americká pomoc míří celkem do patnácti zemí. Dvanácti afrických a dále také do Vietnamu, na Haiti a do jihoamerické Guyany.
"Tato pomoc je v historii bezprecedentí. Žádný stát nikdy v historii nedal tolik peněz naráz na boj s žádnou nemocí," pochválil se prezident na tiskové konferenci v Bílém domě.
Chvála na Bushovu hlavu
Tentokrát jej ale oceňují i aktivisté a organizace, které se boji proti AIDS věnují dlouhodobě. Například irský zpěvák a frontman skupiny U2 Bono Vox.
Podle něj je Bushovo prohlášení před summitem skupiny průmyslově nejvyspělejších zemí G8 v Německu nepřímou výzvou pro další státníky, aby také přispěli na boj s chorobou.
"Ještě před pěti lety mnozí lidé říkali, že je nemožné čelit AIDS v Africe a nemá to smysl. Prezident Bush a Kongres je přesvědčili o opaku," prohlásil hudebník.
Netradičně prezidenta chválí i v New Yorku sídlící Světová koalice pro zdraví žen, která je jinak vůči Bushově administrativě velmi kritická.
"Je to jeden z jeho nejsvětlejších okamžiků," uvedla organizace ve svém prohlášení.
Bushova manželka Laura se na konci června chystá na cestu do Afriky, kde se program pomoci chystá podpořit a propagovat. Navštíví Senegal, Mali, Zambii a Mosambik.
Nemoci AIDS podle odhadů podlehlo na celém světě už přes 25 miliónů lidí. V současnosti je virem HIV nakaženo přibližně 40 miliónů osob, z toho většina v subsaharské Africe.