Bush: Spor s Dubají nám ublíží

man
11. 3. 2006 15:45
Washington - Americký Kongres zhatil převzetí několika přístavů arabskou firmou Dubai Ports World. Podle prezidenta George Bushe ale jde především o porážku Spojených států.
George Bush.
George Bush. | Foto: Jason Reed

Infobox

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

 

Rozloha: 82 880 km2

 

Počet obyvatel: 2,5 mil., z toho 1,5 mil. zahraničních pracovních sil

 

Zásoby ropy: 97,8 mld. barelů

 

HDP na osobu: 29 100 dolarů

 

Největší města: Dubaj, Abu Zabí, Šardžá

 

Firma ze Spojených arabských emirátů v pátek sama zrušila svůj úmysl přístavy převzít, když viděla velký odpor Kongresu i americké veřejnosti.

Bush naopak do poslední chvíle prodej hájil a marně přesvědčoval Američany, že transakce neznamená žádnou bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy.

Dnes prezident prohlásil, že celá aféra USA výrazně poškodí. Podle něj totiž zhorší vztahy s vládami těch arabských zemí, které se stavějí proti terorismu i islámskému extremismu a spolupracují v tomto směru s Washingtonem.

Špatný vzkaz

"Obávám se vzkazu, který jsme odmítnutím Dubai Ports World do světa vyslali. Především našim spojencům a přátelům ve světě. Pokud chceme uspět ve válce proti teroru, musíme upevňovat naše přátelství s umírněnými arabskými zeměmi na Blízkém východě," řekl dnes prezident.

Podle agentury AP dodal, že právě Spojené arabské emiráty jsou zemí, která je americkým spojencem proti teroru.

První ochlazení vztahů se objevilo už dnes, když další kolo rozhovorů o obchodní dohodě mezi Spojenými arabskými emiráty a USA arabská strana bez bližšího vysvětlení odložila.

Odpůrci transakce tvrdili, že v současné době nelze svěřit americké přístavy společnosti ze země, odkud potenciálně může přijít teroristický útok. Zmiňovali fakt, že mezi devatenácti útočníky z 11. září byli dva občané Spojených arabských emirátů.

Podle názoru druhé strany jsou Spojené arabské emiráty bezpečnou zemí, jejíž zpravodajská služba naopak v boji s terorismem pomáhá, a nelze každého Araba dopředu považovat za možného teroristu.

Američané proti Bushovi

Americká veřejnost ale stála spíše na straně Kongresu. Podle průzkumu televize CNN se převzetí přístavů dubajskou firmou obávalo 66 procent Američanů.

Společnost Dubai Ports World měla původně americké přístavy převzít jako součást akvizice britské firmy P&O.

V pátek oznámila, že přístavy v Miami, New Orleans, New Yorku, Filadelfii, Baltimoru a New Jersey, které měla získat jako součást 29 přístavů P&O, nakonec převede na "subjekt se sídlem v USA".

Jde o druhý případ politického zásahu do plánované obchodní transakce v USA. Loni Kongres i Bushova administrativa nepovolily, aby naftařskou firmu Unocal koupila čínská státní společnost CNOOC.

Krátké spojenectví demokratů a republikánů

Odpor vůči transakci spojil v Kongresu demokraty i republikány. Obě strany se snaží před listopadovými volbami přesvědčit voliče, že dbají na bezpečnost USA.

Obavy Američanů z čehokoliv arabského a muslimského potvrdil tento týden také průzkum, který si společně objednaly televize ABC a list Washington Post.

Celkem 46 procent Američanů v něm uvedlo, že má na islám negativní názor. To je ještě o devět procent více, než tomu bylo v roce 2001 krátce po 11. září.

 

Právě se děje

Další zprávy