Bush na dnešní tiskové konferenci v Islámábádu prohlásil, že mezi USA a Pákistánem panuje "široké a tvrající strategické partnerství". I když pákistánský prezident Parvíz Mušaraf si zřejmě slibuje od Bushovy návštěvy více, pro USA je důležitý především boj proti terorismu.
Bush chce pomoci proti al-Káidě
"Část mé dnešní mise je zaměřena na to, zda se prezident věnuje boji proti terorismu tak jako v minulosti," prohlásil podle agentury Reuters americký prezident, který je v Pákistánu poprvé - teprve jako čtvrtý prezident USA.
Řekl také, že jeho pákistánský protějšek ho přesvědčil o tom, že boj proti terorismu je jednou z jeho priorit. Chválil tuto asijskou zemi za to, že se po 11. září 2001 připojila k boji proti terorismu. Pákistán se tehdy zřekl podpory afghánského vládního hnutí Tálibán, proti němuž poté USA zasáhly.
Pákistán se s teroristy potýká především na severozápadní hranici s Afghánistánem, v takzvaných kmenových územích, kde se po americkém vojenském zásahu skrývají příslušníci teroristické organizace al-Káida.
Za nejlepší způsob boje proti této skupině označil Bush spolehlivou spolupráci informačních služeb.
Americký prezident také oznámil, že spolupráci s Pákistánem chce institucionalizovat, neuvedl ale další podrobnosti.
Stejný přístup jako k Indii?
Bush naznačil, že ne
Bush, který ve čtvrtek v Indii podepsal strategickou dohodu o civilním využití atomové energie, musel odpovídat na dotaz novináře, zda nepodepíše podobnou dohodu i s Pákistánem, který nutně potřebuje elektřinu.
Bush odpověděl pouze nepřímo, že podobná dohoda není vyloučená. Odpověď ukončil tím, že historie obou zemí je rozdílná a že rozdílně také budou USA k Pákistánu přistupovat.
Američtí diplomaté však podle informace agentury Reuters podobnou dohodu jako s Indií vyloučili. Právě jaderná energie je vedle sporu o Kašmír středem indicko-pákistánské rivality.
Politickou otázkou by se mohl stát plynovod mezi Pákistánem a protiamerickým Íránem - Írán má zásoby zemního plynu, které by Pákistán potřeboval dovážet. Od USA se však zřejmě v této otázce nedočká politické podpory.
Protesty proti Bushově cestě
I dnes pokračovaly protesty proti cestě Bushe do Pákistánu. Bomby vybuchly už dva dny před příletem amerického prezidenta, který svou cestu začal v Afghánistánu a protestovali proti němu i v Indii.
Pákistánská policie však dnes zatím udržela situaci pod kontrolou.
Islamistické opoziční strany, z nichž některé mají stále svazky s tálibánskými vzbouřenci v Afghánistánu, vyvolaly v týdnu stávku, která ochromila zemi. Opozice slibovala pokračování demonstrací i na dnešek, ale policie dnes zadržela stovky jejích příznivců, a plánované protesty tak proběhly v klidu.
Opozice tvrdí: v zemi není demokracie
Mezi zadrženými je například bývalý hráč kriketu, známý opoziční politik Imran Khan, který na dnešek plánoval protestní pochod do Islámábádu z blízkého Ráwalpindí.
V centrální provincii Pandžáb dnes protestovalo asi tisíc studentů, ale nebyly hlášeny žádné násilnosti.
Opozice kritizovala Bushe, že neapeloval na pákistánskou vládu, aby uvolnila režim a umožnila demokratizaci země. Generál Mušaraf, který se k moci dostal s pomocí armády, podle opozice stále vládne autoritářským stylem.
Bush naopak řekl, že Mušaraf podle něj vnímá důležitou roli demokracie.
Podle BBC chce opozice v protestech proti hlavě státu, kde žije většina muslimů, využít také téma karikatur proroka Mohameda.