Mrtví i zranění v Indii: kvůli Bushovi

vid, ČTK
3. 3. 2006 18:12
Hajdarábád - Násilnosti provázející návštěvu amerického prezidenta George Bushe v Indii si vyžádaly tři mrtvé a desítky zraněných.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

V severoindickém Lakhnaú, které ovšem prezident nenavštívil, se násilnosti rozpoutaly, když se desítky muslimů snažily donutit hinduistické majitele obchodů, aby na výraz nesouhlasu s Bushem své obchody uzavřeli.

Kameny i zápalné láhve

Hádky nakonec přerostly v bitky a oboustrannou palbu, při níž tři lidé přišli o život a 18 bylo zraněno. Podle rozporných informací jsou dvě z obětí muslimové, nebo naopak hinduisté. Při potyčkách, které se neobešly bez házení kamenů a zápalných lahví, bylo poškozeno nejméně 17 obchodů a několik desítek aut.

Policie večer ve městě obnovila pořádek. Na 5000 nespokojenců se sešlo i v ulicích jihoindického Hajdarábádu, kam dnes prezident George Bush zavítal. Ani tam se šarvátky neobešly bez zraněných.

Muslimská menšina vyzvala ke stávce

Muslimové, kteří tvoří 40 procent sedmimilionového Hajdarábádu, také na dnešek vyzvali občany ke stávce. Uzavřena zůstala tržiště a řada podniků, obvykle přeplněné silnice téměř zely prázdnotou a v muslimských čtvrtích města vítaly amerického prezidenta černé vlajky na domech.

Prezident, který ve čtvrtek uzavřel s Indií významnou dohodu o jaderné spolupráci, dnes v druhý den své návštěvy Indie řekl, že by USA neměly zavádět protekcionistická opatření.

Bush se obává outsourcingu

Řekl to právě v Hajdarábádu, který je považován za jedno z center rozvíjející se indické ekonomiky. Bush mluvil například o outsourcingu, který ve stále větší míře využívají americké firmy - kvůli menším nákladům v Indii si nechávají některé služby zajišťovat tamními firmami.

Bush prohlásil, že nejlepší americkou odpovědí na globalizaci ekonomických bariér na ochranu amerických pracujících, je jejich vyškolení na takovou úroveň, aby byli na všech úrovních konkurenceschopní.

Indický outsourcingový průmysl má v letošním fiskálním roce vynést 22 miliard dolarů (523 miliard korun), přičemž většinu služeb zajišťuje Indie právě pro americké společnosti.

Bush chce svobodný obchod i pro Indii

"Svobodný a rovnoměrný obchod je dobrý pro Indii a pro USA, je to dobré pro celý svět," řekl mimo jiné Bush.

Bush zároveň vyzval Indii, aby zrušila omezení uvalená na zahraniční investice, učinila transparentnějšími podmínky podnikání, snížila cla znevýhodňující americké zemědělství, průmysl i služby a chránila své pracující a děti před zneužíváním. "Také Indie má svou zodpovědnost," upozornil.

Americký prezident ještě dnes odletí do Pákistánu, kde se v souvislosti s jeho cestou konají velké demonstrace.

S pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem hodlá jednat o tom, jak účinněji bojovat proti příslušníkům Al-Káidy a o zavedení dalších demokratických reforem.

USA také hodlají více přispívat Pákistánu v boji proti terorismu a pomáhat růstu jeho ekonomiky v naději, že prosperita této muslimské země bude účinnou zbraní proti radikalizaci islámu.

 

Právě se děje

Další zprávy