Bush: Nejdřív tvoji kritici, Vladimire

pat, Reuters
14. 7. 2006 18:26
Petrohrad - Ještě před večeří s Vladimirem Putinem se George Bush sešel v Petrohradě se zástupci nevládních organizací.

Těžko mohl ruskému prezidentovi dát výrazněji najevo svůj názor na vývoj demokracie v Rusku.. Setkání s obhájci lidských práv ještě před prvním jednáním s hostitelem je z hlediska diplomatických zvyklostí poměrně neobvyklým krokem.

"Věnoval jsem hodně času tomu, abych si vyslechl jejich obavy," řekl Bush po schůzce s šéfy více než deseti organizací, z nichž některé patří k nejhlasitějším kritikům Vladimira Putina a tvrdí, že ruský prezident v zemi omezuje demokratická práva a svobody.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kdo s Kremlem nesouhlasí, je nepřítel

Bush jim slíbil, že jejich obavy o demokracii v Rusku bude Putinovi tlumočit. Řekl, že stejně jako v minulosti tak hodlá učinit při soukromém rozhovoru, nikoli veřejně. Podle diplomatů se americká strana obává, že příliš silná a otevřená kritika by byla kontraproduktivní a vedla by naopak Rusko dál od Západu.

Ruské nevládní organizace si stěžují, že letos schválený zákon jim v zásadě znemožňuje pracovat nezávisle na dohledu státní moci. "Vláda nás vnímá jako nepřítele, kteří Rusko ohrožují zevnitř. Nepřítelem je v současnosti pro Putina každý, kdo má jiný názor než Kreml," řekla deníku Aktuálně.cz šéfka organizace Demos Tanja Lokšina.

Skeptický k budoucnosti demokraice v Rusku je i šéf liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. "V Rusku nemůže fungovat demokracie, protože tady nemůže fungovat opozice. Stejně jako u fotbalu potřebujete tři věci, tedy branku, hřiště a míč, abyste mohli hrát, potřebujete tři věci pro formování opozice, které Rusku chybí. Nezávislé soudy, nezávislé financování a dodržování lidských práv," řekl Javlinskij

Bush i po rozhovoru s aktivisty za lidská práva označil Putina za svého přítele. Doma ve Spojených státech se přitom v poslední době dostal pod velmi silnou kritiku, že kvůli osobním vztahům s ruským prezidentem zavírá oči nad zhoršujícím stavem lidských práv v Rusku.

Toto si zřejmě říká ruský prezident Vladimír Putin, když na summitu pro děti Junior G8 "trénuje" své řečnické schopnosti, které bude moci jistě využít na nadcházejícím skutečném summitu G8, který hostí právě Rusko
Toto si zřejmě říká ruský prezident Vladimír Putin, když na summitu pro děti Junior G8 "trénuje" své řečnické schopnosti, které bude moci jistě využít na nadcházejícím skutečném summitu G8, který hostí právě Rusko | Foto: Reuters

Brzezinski: Rusko v G8? Omyl

Vlivný republikánský senátor John McCain dokonce na jaře Bushe vyzval, aby petrohradský summit G8 bojkotoval.

O něco umírněnější radu dal Bushovi bývalý národněbezpečnostní poradce prezidenta Cartera Zbigniew Brzezinski. "Zástupci sedmi skutečných demokracií by se měli v Petrohradě sejít separátně bez Rusů k užším konzultacím," řekl Brzezinski v rozhovoru pro CNN.

 To, že bylo Rusko do skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa před lety přizváno, označil Brzezinski za omyl, se kterým se však nyní dá těžko něco dělat. "Osobně nemám žádné pochynosti o tom, že Rusko není plně demokratickým státem."

 

Právě se děje

Další zprávy