Mimořádná zpráva

Bush junior otevřel v Dallasu Prezidentské středisko

ČTK ČTK
25. 4. 2013 21:20
Otevření 13. oficiální prezidentské knihovny v USA se zúčastnili i další tři exprezidenti

Dallas - V texaském Dallasu bylo dnes otevřeno Prezidentské středisko George Bushe mladšího. Jde o knihovnu, muzeum a politický institut někdejší republikánské hlavy státu v jednom. Slavnostního zahájení provozu centra se zúčastnili všichni žijící američtí exprezidenti i současný šéf Bílého domu Barack Obama.

Na otevření budovy za 250 milionů dolarů (téměř pět miliard korun) přijeli kromě Bushe mladšího také další tři exprezidenti - jeho otec George Bush starší, Jimmy Carter a Bill Clinton. Dostavila se i řada dalších prominentních hostů z celého světa.

Z bývalých zahraničních politiků vážili cestu do Dallasu například expremiéři Británie Tony Blair, Izraele Ehud Olmert, Itálie Silvio Berlusconi a Španělska José María Aznar.

Obama a jeho čtyři předchůdci nejdříve společně pózovali fotografům pod zářícím texaským sluncem a umožnili tak vznik vzácného skupinového fota.

Následovaly prezidentské proslovy. "Je mým nejhlubším přesvědčením a bylo hlavní zásadou mé administrativy, že Spojené státy americké musí usilovat o šíření svobody," prohlásil Bush mladší. "Věřím, že svoboda je darem od Boha a nadějí pro každé lidské srdce," dodal exprezident.

"Pane prezidente, mnohokrát děkuji za vaše služby, za vaši odvahu, za váš smysl pro humor a především za vaši lásku k této zemi," prohlásil Obama. Stranou tak dnes šly hluboké ideologické rozdíly. "Když znáte prezidenta George W. Bushe, musíte ho mít rádi," řekl Obama.

Republikána Bushe chválil například za úsilí o mír v Súdánu a za humanitární iniciativy v Africe i další demokrat Carter. "Pane prezidente, dovolte, abych řekl, že jsem pln obdivu a hluboké vděčnosti za to, jak velmi jste se angažoval ve prospěch nejpotřebnějších lidí na Zemi," prohlásil Carter.

Knihovna obsahuje 70 milionů stran dokumentů z období 2001-2008, kdy byl Bush mladší ve funkci. Kromě toho je ve zdejších archivech na 200 milionů e-mailů, čtyři miliony digitálních fotografií a zhruba 50 000 audio a videokazet. Obě Bushova funkční období bude v muzeu připomínat na 43 000 dalších předmětů.

Patří k nim i zkroucený ocelový nosník z newyorského Světového obchodního střediska (WTC), které se za Bushova mandátu stalo terčem teroristů, či pistole, kterou měl u sebe bývalý irácký vůdce Saddám Husajn, jenž byl za Bushovy vlády svržen díky americké invazi do Iráku.

Komplex prezidentského střediska o ploše 21 000 metrů čtverečních obklopuje patnáctihektarový park. Jde o třináctou oficiální prezidentskou knihovnu v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy