Bush dává Asii příklad: Tchaj-wan

Reuters, nat
16. 11. 2005 8:21
Kjóto - Americký prezident George Bush zahájil v Japonsku svoji týdenní cestu po Asii výzvou Číně, aby zajistila svým občanům více svobody.

Na tiskové konferenci, které se zúčastnil spolu s japonským premiérem Džuničirem Koizumim v Kjótu, apeloval na čínské politiky, aby prosazovali politické a náboženské svobody. Za vzorový model asijské svobodné a demokratické společnosti označil Bush Tchaj-wan. "Moderní Tchaj-wan je svobodný, demokratický a prosperující. Přijímáním svobody na všech úrovních přinesla tato země svému lidu prosperitu a vytvořila svobodnou a demokratickou čínskou společnost," řekl Bush v Kjótu.

Svůj poukaz na Tchaj-wan označil za univerzální poselství, nikoli výzvu k napodobování. Bush také znovu podpořil politiku jedné Číny. Tchaj-wan by podle něj neměl podnikat kroky směřující k nezávislosti na Číně.

To, že Bush pronesl svoji kritiku vůči Číně právě v Japonsku, by mohlo zvýšit napětí mezi oběma zeměmi, vyvolané Koizumiho nedávnou návštěvou svatyně Jasukuni uctívající vojáky zemřelé v druhé světové válce. Jižní Korea a Čína ji vnímají jako symbol japonské militaristické minulosti.

Japonsko je první Bushovou zastávkou na asijské cestě. Ještě než se o víkendu vydá do Číny, zúčastní se v Jižní Koreji zasedání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří. PODÍVEJTE SE NA VIDEO.

Bush v Japonsku nešetřil ani autoritářské režimy v Severní Koreji a Barmě. Na rozdíl od Číny nepodnikly tyto země "ještě ani první krok ke svobodě." V Barmě podle něj dochází ke znásilňování, mučení, popravám a nucenému přesidlování. Bush se zmínil také o satelitních snímcích zajateckých táborů v Severní Koreji a jaderném programu, který ohrožuje stabilitu v oblasti. Zpráva Bushovy administrativy z 8. listopadu jmenuje Čínu, Severní Koreu, Vietnam a Barmu jako čtyři z osmi "zemí zvláštního zájmu", pokud jde o porušování náboženských svobod.

 

Právě se děje

Další zprávy