Villeneuve-Loubet – Třiadvacetiletá Australanka Zejnab Alšelhová musela opustit pláž ve francouzském městě Villeneuve-Loubet. Místním se nelíbilo, že přišla oblečená do muslimských plavek – tzv. burkin.
Záběry, které zveřejnila australská televize, ukazují muže, který jí hrozí, že zavolá policii, pokud pláž neopustí. Ostatní lidé dělali na dívku posunky a dávali najevo svůj nesouhlas.
Francouzský nejvyšší správní soud přitom zákaz nošení muslimských plavek, který v létě představilo několik francouzských měst, na konci srpna pozastavil.
Zeynab #Alshelh an #Australian Muslim medical student, was forced to leave a beach in #France for wearing a #burkini pic.twitter.com/GHuxIP5EEu
— Raddington Group (@RaddingtonGroup) September 19, 2016
"Naše přítomnost jim vadila, přestože se jednalo o pláž, na které byl zákaz nošení burkin zrušen," okomentovala situaci pro BBC Australanka s tím, že žádná pravidla nechtěla a ani nemohla porušit.
Víra v dobré lidi
Studentka medicíny Zejnab Alšelhová do Francie odcestovala se svou rodinou, chtěla pomoci místním muslimkám.
"Nebála jsem se burkiny si vzít. Možná jsem strach mít měla, ale v Austrálii jsem kvůli tomu nikdy nečelila urážkám a opravdu jsem věřila, že lidé jsou takto tolerantní všude po světě," sdělila Alšelhová pro Huffington Post. "Takže to, že mě z pláže vytlačili, byl velký šok."
Alšelhová si nicméně nemyslí, že by muslimky čelily útlaku. "Podle mě je to celé prostě jenom směšné. Je pro mě strašně těžké pochopit, jak si někteří lidé myslí, že je v pořádku bránit někomu chodit na veřejná místa, jako je pláž."
Rozhořčená vynálezkyně burkin
K incidentu se vyjádřila také australská návrhářka libanonského původu Aheda Zanettiová, která muslimské plavky před více než deseti lety vymyslela. Podle ní mají burkiny značit svobodu, přizpůsobivost a sebevědomí.
Zanettiová rázně odmítla názor, že by zákaz nosit burkiny pomohl zastavit terorismus. "Jsou to jen plavky, proboha!" dodala rozhořčeně pro The Huffington Post.
Zákaz nosit koupací úbor, který zahaluje celé tělo, představilo letos v létě hned několik francouzských obcí. Městské úřady svůj krok zdůvodňovaly tím, že burkiny by mohly představovat provokaci po červencovém krvavém atentátu v Nice.
Zákaz platil téměř ve třech desítkách pobřežních měst a obcí, například v Cannes nebo Nice. Za jeho porušení pak úřady vybíraly pokuty. Nejvyšší správní soud ale v srpnu zákazy postupně zrušil. V současnosti se burkiny nesmí objevit jen na riviérách na Korsice.