Burkiny jdou kvůli sporům ve Francii na dračku. Zdaleka si je nekupují jen muslimky

Simone Radačičová Simone Radačičová
23. 8. 2016 18:45
Zakázat, či nezakázat. To je otázka, která v posledních týdnech hýbe především Francií. Řeč je o burkinách, tedy plavkách zahalující celé tělo, které jsou primárně určeny pro muslimky. Australská podnikatelka libanonského původu Aheda Zanetti ze zvýšené publicity těží. Právě ona burkiny před několika lety uvedla na trh. Burkiny si přitom zdaleka nekupují jen vyznavačky islámu.
Muslimských plavek se už prodalo na 700 000.
Muslimských plavek se už prodalo na 700 000. | Foto: Thinkstock

Canberra/Paříž – "Za poslední tři měsíce vzrostl prodej ve Francii o 40 procent," líčí Aheda Zanetti, která od svých dvou let žije v Austrálii.

První burkiny vyrobila zhruba před 12 lety, když si všimla, že její neteř nemá v čem sportovat, a proto jí ušila první verzi speciálních plavek. Ty odhalují pouze tvář, chodila a ruce.

"Pláže, surfování, slunce a sport jsou součástí australské kultury. Během mého mládí jsem měla pocit, že jsem si ale musela tyto aktivity odepřít," vysvětluje nyní osmačtyřicetiletá Zanetti. "Chtěla jsem, aby si už nikdo nemusel odříkat sport jen kvůli nárokům na cudnost."

Podobné plavky ale okamžitě přilákaly obrovskou pozornost. Zanetti, matka čtyř dětí, si založila společnost Ahiida a burkiny šila sama jen pro malý okruh zákaznic.

USA, Evropa i Blízký východ

Kvůli vysoké poptávce musela často "pracovat až do pěti do rána". Až v roce 2006 si najala několik prvních zaměstnanců a uvedla na trh první muslimské plavky pod značkou burqini.

"Prodali jsme už 700 000 burkin. Naše produkty se dobře prodávají i v Evropě a ve Francii," popsala pro francouzský deník Le Figaro. "Mezi nejdůležitější trhy patří Spojené státy, Kanada a právě Evropa," dodala s tím, že firmě se daří i na Blízkém východě.

Ahiida nyní zaměstnává asi dvacet lidí. Ti se věnují jak výrobě burkin, tak například i marketingu. Plavky z jejich dílny se dají koupit na internetu, a to v různých modelech. Ahiida nabízí také burkiny pro děti.

Cena dvojdílných plavek se pohybuje od 38 do 150 dolarů.

Burkiny přitom nenosí pouze muslimky. Zanetti uvádí, že podle jejích odhadů si asi 40 procent plavek kupují nemuslimky. Mnohé z nich mají například citlivou pleť a bojí se spálení od slunce. Jiné, například ženy z Asie, se nechtějí opálit a raději si hýčkají porcelánovou pleť. Pro tuto klientelu Zanetti připravila i speciální plavky, které odhalují celou hlavu. Před sluncem tak chrání "pouze" tělo.

"Jsem z Kalifornie a islám nevyznávám. Přežila jsem rakovinu kůže, takže v 'běžných' plavkách nemohu na slunce," svěřila se pak Zanetti jedna ze zákaznic.

Roste konkurence

Zanettina společnost Ahiida, která všechny burkiny vyrábí v Austrálii, ale není jediným výrobcem těchto plavek. Vysokého zájmu se pokouší využít například i britský řetězec Marks & Spencer, který nedávno uvedl svoji první kolekci burkin.

Trh s oblečením pro muslimy poskytuje obrovské příležitosti. Podle studie, kterou společně vypracovaly agentura Reuters a newyorská analytická společnost DinarStandard, muslimové za oděvy a oblékání v roce 2014 utratili 230 miliard dolarů.

Do roku 2020 tato částka vzroste na 327 miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy