Sofie - Bulharsko sice nepatří do skupiny východoevropských zemí, které kvůli krizi požádaly o pomoc Mezinárodní měnový fond, ovšem to neznamená, že by problémů mělo málo.
Časté pouliční demonstrace a protesty dnes přerostly v blokádu silnic. Více než tisícovka zaměstnanců největší bulharské ocelárny způsobila velké dopravní zácpy, když obsadila hlavní silnice vedoucí do centra Sofie.
Dálnici směrem k Bulharsko-turecké hranici obsadili pro změnu zemědělci protestující proti tomu, že nedostávají dotace jako dříve. Cestu zatarasili tak, že na ni nahnali stáda ovcí.
Dnešní protest vedli zaměstnanci největší bulharské ocelárny Kremikovici. V ní pracuje zhruba pět tisíc lidí, ale kvůli krizi už velká část z nich pět měsíců nedostala žádnou výplatu.
Vláda by ráda továrnu, která v minulosti produkovala zhruba deset procent veškeré oceli vyrobené v Bulharsku, prodala zahraničnímu investorovi. O zadlužený podnik ale nikdo nemá zájem.
Dělníci se bojí, že skončí na dlažbě a své peníze už nikdy neuvidí. „Situace není těžká, je přímo zoufalá. S manželem oba pracujeme v továrně. Z čeho teď máme žít?" Postěžovala si zpravodaji agentury Reuters čtyřiačtyřicetiletá Ivanka Ivanovová.
Vláda je podle ní slepá a hluchá, nezajímá se o problémy lidí.
V Bulharsku nyní vládnou socialisté, ale na přelomu června a července se mají uskutečnit nové parlamentní volby. Podle čtyř pětin Bulharů kabinet krizi nezvládá.
Balkánskou zemi a nejchudšího člena Evropské unie stíhá letos jedna pohroma za druhou. Lednové přerušení dodávek zemního plynu Bulharsko paralyzovalo nejvíce z celé Evropy, protože je na ruském plynu stoprocentně závislé.
Mnoho Bulharů v lednu mrzlo ve svých bytech, protože ani v domácích zásobnících nebylo dost plynu.