Bulharsko má novou vládu, vede ji univerzitní profesor

ČTK ČTK
5. 8. 2014 11:16
Prozatímní vláda Georgiho Bliznaškiho má zemi dovést k předčasným volbám.
Kabinet uvedl do funkce prezident Plevneliev.
Kabinet uvedl do funkce prezident Plevneliev. | Foto: Reuters

Sofia - Předsedou přechodné bulharské vlády byl v úterý jmenován uznávaný univerzitní profesor a bývalý socialistický poslanec Georgi Bliznaški. Informovala o tom agentura Reuters.

Prozatímní vláda se ujme řízení země poté, co na konci července rezignoval na svou funkci premiér Plamen Orešarski.

Bulharští politici se na odstoupení sociálně liberální vlády dohodli na konci června při jednáních o východisku z politické krize. Otevřela se tak cesta pro předčasné volby, které jsou plánovány na 5. října.

Vládní krize po evropských volbách

Členy prozatímního kabinetu v úterý oficiálně představil bulharský prezident Rosen Plevneliev.

Kromě sedmapadesátiletého profesora práv Bliznaškiho je ve vládě také devětačtyřicetiletý někdejší vysoký státní úředník Rumen Porožanov, který bude řídit ministerstvo financí.

Problémy vlády nastaly po volební porážce Bulharské socialistické strany v květnových volbách do Evropského parlamentu. V reakci na to vystoupilo z vládní koalice liberální Hnutí za právo a svobodu, které reprezentuje tureckou menšinu v zemi, a spustilo tím vleklou politickou krizi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy