Tábor Belene. Tady komunisté házeli své odpůrce vepřům a psům

Tábor Belene. Tady komunisté házeli své odpůrce vepřům a psům
Oficiálně se lágr jmenoval "převýchovné středisko". Od roku 1948 do něj proudily především politici nekomunistických stran, později také etničtí Turci.
Nejvíce vězňů zde zahynulo v letech 1949 až 1954. V letech 1956 až 1959 byl uzavřen, pak znovu otevřen. Až do roku 1989 část věznice dál fungovala. Skončilo tady mnoho etnických Turků, které režim Todora Živkova pronásledoval.
Lágr byl jakýmsi balkánským Alcatrazem. Na ostrově mezi dvěma rameny Dunaje byl izolován od okolního světa. Šance na útěk byly minimální.
Mnoho vězňů za těmito zdmi ocitlo bez soudu, řadě z nich ani nebylo oficiálně sděleno obvinění.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
12. 11. 2009 14:16

U příležitosti dvacátého výročí pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě vzniká mnoho nových památníků, otevírají se nové muzejní expozice. Bulharsko proměnilo ve smutný památník bývalý tábor Belene, kde komunistický režim věznil své odpůrce hlavně v padesátých letech. Věznice, umístěná na ostrově mezi dvěma rameny Dunaje, byla pověstná svými mimořádně krutými podmínkami, které mimo Sovětský svaz zřejmě neměly v dalších zemích bývalého východního bloku obdoby. Zemřelé politické vězně tady dozorci házeli jako potravu vepřům a divokým psům. Věznice existovala v pozměněné podobě až do konce režimu v roce 1989. Soudy sem posílaly především etnické Turky, kteří odmítali vládní politiku násilné bulharizace.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy