Bulhaři hlasují o reaktoru, ruská firma chce odškodné

Martin Novák Martin Novák
27. 1. 2013 8:33
Firma Atomstrojexport, která se uchází o dostavbu Temelína, přišla v Bulharsku o zakázku
Elektrárna Belene zatím dokončena nebude.
Elektrárna Belene zatím dokončena nebude. | Foto: Reuters

Sofia - Bulhaři rozhodují v referendu o tom, jestli se u nich postaví atomová elektrárna.

Téma jaderné energetiky je v zemi citlivou otázkou. Už započatou výstavbu elektrárny v Belene na severu u hranice s Rumunskem totiž vláda loni zastavila kvůli sporům o předražení projektu a také nové analýze, varující před nebezpečím seizmické aktivity v oblasti.

Premiér Bojko Borisov v předvečer referenda avizoval v televizním projevu, že klíčové pro možnou stavbu elektrárny bude nalezení vhodného zahraničního investora. Čili i když v referendu plán na budování reaktorů projde, neznamená to, že se začne stavět.

"Momentálně nemáme na něco takového peníze a já mám Bulhary raději než investory," uvedl v televizi Borisov.

Podle průzkumů většina hlasujících jádro zřejmě podpoří, ale není jisté, zda přijde předepsaný počet lidí. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň šedesát procent oprávněných voličů.

Protestní demonstrace proti dostavbě elektrárny Belene, fotografie z roku 2011.
Protestní demonstrace proti dostavbě elektrárny Belene, fotografie z roku 2011. | Foto: Reuters

Hlasování prosadila opoziční Socialistická strana a je považováno také za důležité měření sil před červencovými parlamentními volbami. Preference socialistů a vládní pravicové strany GERB (Občané za evropský rozvoj Bulharska) jsou vyrovnané.

Zastavení prací v Belene loni na jaře vedlo ke zhoršení rusko-bulharských vztahů, protože investorem stavby byla ruská státní firma Atomstrojexport, která se také uchází o zakázku dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Stavba Belene měla stát deset miliard eur, což se premiéru Borisovovi nelíbilo. Nyní Atomstrojexport žádá odškodné miliardu eur.

Belene je ostrovem na Dunaji a je svázán s temnou dobou bulharské historie. V padesátých letech tam stála velká věznice, kde komunistický režim držel své odpůrce a podle dobových svědectví těla těch, kteří zemřeli, dozorci házeli psům a vepřům.

V Bulharsku je nyní v provozu jediná jaderná elektrárna v Kozloduji, 200 kilometrů severně od Sofie. Byla postavena ještě za vlády komunistického vůdce Todora Živkova v sedmdesátých letech.

Později prošla rekonstrukcí a modernizací, dva původní bloky černobylského typu už jsou odstavené. V roce 2006 tu však selhala při havarijním odstavení zhruba třetina regulačních tyčí.

 

Právě se děje

Další zprávy