Bůh nestvořil vesmír, provokuje Stephen Hawking

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 9. 2010 16:15
Slavný astrofyzik vydává po dlouhé pauze knihu. Zřejmě bude mít i dost kritiků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters, /NASA

Londýn - Britský fyzik Stephen Hawking často přichází s originálními a přitažlivými názory. Tentokrát navíc s konfrontačním tvrzením, které mu zřejmě vynese dost odpůrců.

V nové knize The Grand Design, která se objeví v obchodech příští týden, osmašedesátiletý vědec kategoricky tvrdí, že Bůh nestvořil vesmír.

Vyplývá to z prvních úryvků knihy, které se souhlasem autora zveřejnil britský deník The Times.

"Protože existuje gravitace, mohl se vesmír vytvořit sám z ničeho. Spontánní tvorba je důvodem, proč vesmír existuje, proč my existujeme," uvádí slavný britský fyzik, který se proslavil především díle Stručná historie času.

Podle deníku Hawking v knize tvrdí, že nové teorie "v zásadě činí podíl Boha na stvoření vesmíru zbytečným."

"Velký třesk je důsledkem nevyhnutelných fyzikálních procesů," uvádí se prý rovněž v knize, na které se podílel také americký fyzik Leonard Mlodinow.

Hawking na sebe upoutal pozornost letos v dubnu, kdy v pořadu televize Discovery Channel řekl, že mimozemské civilizace téměř jistě existují, ale ze setkání s nimi má obavy. Zapochyboval o tom, zda by lidstvo mělo o kontakty s jinými světy usilovat.

Mimozemšťany si prý představuje jako vesmírné "nomády," kteří vyčerpali všechny nerostné suroviny na své domovské planetě a cestují vesmírem ve snaze "ovládnout a kolonizovat jakékoli planety v jejich dosahu."

Stephen Hawking.
Stephen Hawking. | Foto: Reuters

V minulosti Hawkíng tvrdil, že život v jiných částech vesmíru možná bude na primitivnější úrovni než na Zemi. Prohlásil také, že lidé budou muset osídlit jiné planety, protože jinak vyhynou.

Hawking je v důsledku Lou Gehrigovy nemoci upoután na invalidní vozík a hovoří jen pomocí speciálního přístroje. Podle některých lékařů je téměř zázrak, že Hawking žije s touto závažnou chorobou tak dlouho.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy