Zahraničí
9. 6. 2017 12:17
Britští konzervativci premiérky Theresy Mayové sice v předčasných parlamentních volbách zvítězili, o skutečné výhře se ale mluvit nedá. Volby v dubnu vyhlásila sama premiérka k upevnění své pozice. Její konzervativní strana ale nezískala sama potřebných 326 křesel pro vytvoření většinové vlády. To je pro politickou situaci ve Velké Británie neobvyklá situace. Nyní tak může v parlamentu zasednout koalice, menšinová vláda nebo se Britové dočkají dalších voleb.
KOALICE VEDENÁ LABOURISTY SPOLU SE SNP
Labouristé mají programově blíž k ostatním stranám, se kterými by mohli vytvořit koalici.
To by je mohlo přiblížit ke kompromisu s Liberálními demokraty a skotskými nacionalisty, kteří řekli, že nechtějí další vládu konzervativců. Dohromady by měli 308 křesel, na většinu jich je ale potřeba 326.
Kdyby pak tyto tři partaje získaly na svou stranu i unionisty (10 křesel) a několik dalších poslanců, mohly teoreticky zformovat poměrně rozmanitou, byť křehkou koalici.
Jeremy Corbyn například v květnu uvedl, že je otevřený diskusi o skotském referendu o nezávislosti. I proto předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová v minulosti opakovaně prohlásila, že si dovede představit koalici s labouristy.
Právě referendum o vystoupení Skotska z Velké Británie je už dlouhodobě klíčovým bodem programu Skotské národní strany. Mayová ale konání všelidového hlasování odmítá a už několikrát zdůraznila, že si referendum ve Skotsku zkrátka nepřeje.