Nacisté tu ničili mosty, pak město ovládla revoluce. Před 150 lety vznikla Budapešť

Nacisté tu ničili mosty, pak město ovládla revoluce. Před 150 lety vznikla Budapešť
Pohled od schodiště svatého Gellérta směrem k Tabánu a Královskému paláci (zvaný též Budínský hrad) v Budapešti, rok 1942.
Druhá světová válka naopak měla na město katastrofální dopad. Kromě ztrát na lidských životech byly zničeny i významné památky. Mezi nimi například každý z mostů vedoucí přes Dunaj, které nacisté vyhodili do povětří. Autor snímku zachytil v roce 1929 noční pohled na Markétin most a parlament v Budapešti.
Budín byl osvobozen od turecké nadvlády 2. září 1686 a začalo období rozvoje. Mnoho míst například získalo právo pořádat trhy a došlo také k sociálnímu rozvoji. V roce 1724 byla v Budíně založena tiskárna a v roce 1777 sem císařovna Marie Terezie nechala z Nagyszombatu, tedy dnešní Trnavy na Slovensku, přenést jedinou vědeckou univerzitu v zemi. To s sebou přineslo příliv učených profesorů a mladých studentů. Na fotografii je Náměstí hrdinů v Budapešti v roce 1934.
Budapešti se přezdívá královna Dunaje a pro její termální lázeňské komplexy také město lázní. Ty jsou zásobovány více než stovkou přírodních termálních pramenů. Na snímku z roku 1933 jsou Gellértovy lázně. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Fortepan, Lőrinczi Ákos
Dan Poláček Michaela Prešinská Dan Poláček, Michaela Prešinská
16. 11. 2023 7:38
Před 150 lety, 17. listopadu 1873, vznikla spojením do té doby samostatných měst Buda, Pešť a Óbuda maďarská metropole. Budapešť se musela vzpamatovat ze škod, které na ní zanechala druhá světová válka, později se také stala centrem krvavé protikomunistické revoluce. Podívejte se na historii města, v němž žije přes 1,7 milionu lidí a kterému se přezdívá královna Dunaje.
 

Právě se děje

Další zprávy