Brusel/Budapešť - Maďarsko má dva týdny na to, aby dokázalo, že sporný mediální zákon je ve shodě s evropskými standardy. Pokud tak neučiní, hrozí mu sankce.
Takový byl obsah dopisu, který v pátek do Budapešti zaslal úřad úřad eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroesové, napsala agentura MTI.
"Potvrzuji, že Maďarsko má dva týdny na odpověď. Poté si vyhrazujeme právo zahájit sankční proces," citoval Reuters mluvčího eurokomisařky Jonathan Todd.
Budapešť se prozatím k dopisu nevyjádřila.
Dopis zmiňuje některé problematické části normy, jako jsou registrace všech médií včetně webových služeb nebo otázka takzvaného vyváženého zpravodajství. Kroesová již počátkem týdne oznámila, že ne všechny části zákona jsou "na první pohled uspokojivé".
Kontroverzní legislativa vstoupila v platnost 1. ledna letošního roku, tedy ve stejný den, kdy se Budapešť ujala půlročního předsednictví Evropské unie.
Co je "vyváženost"?
Jádro mediálního zákona spočívá ve vytvoření státní komise pro média, která bude monitorovat televizi, rozhlas, tisk i internet. Komise má hodnotit "politickou vyváženost" zpravodajství a pokud nebude spokojena, může uložit pokusu až ve výši 200 milionů forintů (přes 18 milionů korun).
Evropská komise v této souvislosti vyjádřila znepokojení nad svobodou tisku v Maďarsku, některé evropské deníky přirovnávají situaci po přijetí zákona k Putinovu Rusku nebo dokonce k Lukašenkovu Bělorusku.
Mezi kritiky zákona se zařadil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Tak, jak je tento zákon koncipován, to je skutečně nebezpečné," řekl agentuře APA.
Maďarský premiér Viktor Orbán dosud kritiku tvrdošíjně odmítal. Opakovaně ovšem přislíbil, že pokud Evropská komise uzná za vhodné normu změnit, udělá to.