Bublina velkého útoku teroristů v Británii splaskla

Roman Gazdík
22. 4. 2009 13:02
Všech dvanáct podezřelých bylo propuštěno z vazby, hrozí jim však deportace
Policie hlídá dům v Manchesteru. Kvůli chybě svého velitele Boba Quicka museli policisté zatýkat za denního světla
Policie hlídá dům v Manchesteru. Kvůli chybě svého velitele Boba Quicka museli policisté zatýkat za denního světla | Foto: Reuters

Londýn - Mělo se jednat o největší teroristický útok na britské půdě za několik posledních let, nyní to však vypadá, že se jedná spíše o velkou bublinu, za kterou stojí Scotland Yard i kancelář premiéra Gordona Browna.

A skandál stál už na počátku toho všeho. Dnes už bývalý šéf protiteroristických operací Scotland Yardu Bob Quick se nechal krátce před Velikonocemi na ulici vyfotografovat s přísně tajnými dokumenty v ruce. Fotky tak novinářům prozradily detaily připravované operace a policistům nezbylo než urychleně jednat.

Možná až příliš urychleně.

Pákistáncům hrozí deportace

Během několika hodin osmého dubna pozatýkali v okolí Manchesteru a Liverpoolu dvanáct lidí, z toho jedenáct Pákistánců a jednoho Brita, a Gordon Brown vystoupil s tvrzením, že mělo jít o „velmi rozsáhlý útok", který měl zřejmě proběhnout už o velikonočním víkendu.

Podle policie prohledávání domů, ve kterých se zdržovali podezřelí, stále pokračuje
Podle policie prohledávání domů, ve kterých se zdržovali podezřelí, stále pokračuje | Foto: Reuters

Po dvou týdnech však bublina splaskla a v úterý a ve středu policie Brita propustila a deset Pákistánců předala Britské pohraniční službě (UKBA). Dvanáctý zadržený byl imigračním úředníkům postoupen už během Velikonoc.

Policisté nezveřejnili bližší detaily, fiasko celé akce je však zřejmé. Ministerstvo vnitra nyní usiluje o to, aby byli Pákistánci vyhoštěni ze země. Stále prý totiž představují bezpečnostní hrozbu.

„Nejdůležitější prioritou vlády je ochrana veřejné bezpečnosti. Pokud cizí státní příslušník představuje pro tuto zemi nebezpečí, budeme se - v případech, kdy to uznáme za vhodné - snažit ho deportovat," uvedl mluvčí ministerstva vnitra.

Omluvte se, žádají muslimové

Deset z Pákistánců přijelo na studentská víza a jejich právník tvrdí, že by jim mělo být dovoleno studia dokončit.

„Naši klienti nemají žádný záznam v trestním rejstříku, pobývali zde na studentská víza a v souladu se zákonem na poloviční úvazek pracují. Nejsou to ani teroristé ani extremisté," uvedl v mediálním prohlášení Mohammed Ajúb. „Naši klienti mají přinejmenším nárok na omluvu a na to, aby proti nim už nebylo nic podnikáno."

Bob Quick už rezignoval, jeho jednání však bylo teprve prvním z přehmatů
Bob Quick už rezignoval, jeho jednání však bylo teprve prvním z přehmatů | Foto: Archiv britské policie

Uspěchaný zásah policie i prohlášení politiků kritizovala Muslimská rada Velké Británie (MCB), která zastřešuje přes 500 muslimských organizací působících na ostrově.

„Je zcela pochopitelné, že ne každé policejní zatýkání vede k obviněním," citoval z jejího prohlášení deník Daily Telegraph. „Co ale nelze akceptovat, je, aby vláda činila předpojaté výroky hned od začátku."

„A nyní, když jsme se dozvěděli, že se nepodařilo shromáždit žádné důkazy o tom, že zde byl teroristický plán, tak místo toho, aby je vláda zdvořile propustila a jasně prohlásila, že šlo o omyl, se je snaží deportovat a mluví přitom o velice vágní bezpečnostní hrozbě," dodává MCB.

Podle deníku Times minulý týden údajně britští úředníci s Pákistánem jednali - chtěli se prý totiž ujistit, že deportovaní nebudou po návratu domů mučeni.

 

Právě se děje

Další zprávy