Evropská komise se rozchází s Babišovou vládou v interpretaci toho, kdo a kdy kontroluje podnik uložený ve svěřenském fondu a kdy už ne. Podezírá přitom tuzemské úřady, že existencí těchto fondů se domácí politici a úředníci v rozhodovací struktuře o eurofondech snaží ukrýt konflikt zájmů. Andrej Babiš dlouhodobě říká, že Agrofert právě kvůli převedení do svěřenských fondů neovládá, komise ale tvrdí opak.
Po české vládě proto Brusel žádá několik nápravných kroků - například zaslání seznamu všech podniků, které jsou ve svěřenských fondech spolu s informací, kdo jsou skuteční koneční uživatelé jejich zisků. Dokud tyto věci Praha nepošle, dotčeným společnostem nebude proplaceno z evropského rozpočtu ani euro na dotacích. Stopka se přitom týká všech hlavních dotačních programů - na pomoc regionům, stejně jako peněz z kohezního a sociálního fondu.
"Už nyní neproplácíme peníze společnostem ze svěřenských fondů. Dokud se spor nevyřeší, žádné dotace ani neproplatíme," sdělil deníku Aktuálně.cz a Hospodářským novinám (HN) zdroj z komise blízký jednání. Potvrdil přitom, že "hlavní sporný bod se týká odlišného chápání svěřenských fondů mezi námi a českou vládou".
Žádné plošné sankční kroky směrem k Česku komise nepředpokládá. "Vyjasňování pozic mezi auditory komise a českými úřady v návaznosti na audit může ještě nějaký čas pokračovat. Žádné další kroky z auditu ale nevyplývají," sdělila komise oficiálně v reakci na dotazy Aktuálně.cz a HN.
Vzhledem k tomu, že česká vláda nepožádala o žádné proplacení dotací, které byly předmětem auditu - s výjimkou půl milionu korun pro Babišovu Fatru, s níž chce jít vláda coby s exemplárním případem před evropský soud -, úředníci nemají kam spěchat. Újma unijnímu rozpočtu zatím nevznikla. "Evropský rozpočet je chráněn," dodala komise.
Spěchají ale evropští poslanci. Česká vláda měla původně do 8. září tohoto roku odpovědět komisi na jeden z návazných dopisů po auditu, jak se jí daří zlepšovat kontrolu konfliktu zájmů při vyplácení eurodotací. Kvůli zpoždění na straně ministerstva průmyslu a obchodu ale první zářijový týden Praha požádala Brusel o dvouměsíční prodloužení lhůty, až do 5. listopadu.
Minulý pátek 17. září odešel ale z Bruselu dopis, v němž komise odklad odmítá a stanovuje nový termín pro českou odpověď: středa 22. září. O novém termínu jako první informoval iROZHLAS. Tehdy musí Češi euroúředníkům sdělit, jak se chtějí vypořádat se zbývajícími námitkami komise a kdy a jak chtějí zkontrolovat dvanáct dotací pro podniky Agrofertu, k čemuž se Česko zavázalo.
Krátký termín podle zjištění Aktuálně.cz a HN ale nesouvisí s netrpělivostí Evropské komise s liknavým postupem české vlády, nýbrž s dynamikou mezi evropskými institucemi. V pondělí 27. září se na půdě výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu koná slyšení zástupců komise k tomu, jak se jim daří hlídat utrácení peněz v členských státech.
Na horkou půdu výboru tehdy půjdou i ti úředníci, kteří jsou podepsaní pod posledními dopisy do Prahy kvůli Babišově střetu zájmů. Podle informací Aktuálně.cz a HN chtěli po české vládě odpovědi ještě před slyšením, aby nepředstoupili před europoslance s prázdnýma rukama. Proto termín ještě tento týden.
Informaci Aktuálně.cz a HN potvrdil jeden z členů výboru pro rozpočtovou kontrolu, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSl).
"Všechny tři hlavní frakce se dohodly, že komise musí na kobereček. Opakovaně jsme ji žádali, aby nás informovala, jak pokračuje ve vypořádání střetu zájmů českého premiéra, a nedostali jsme zatím odpověď. Dochází nám s komisí trpělivost," řekl člen eurolidovecké frakce Zdechovský. "Celý výbor očekává, že nás bude v pondělí plně informovat," dodal poslanec.