Brusel k Praze: Odkládání ratifikace stojí peníze

Naďa Straková
7. 10. 2009 14:00
Premiér s evropskými lídry i novináři nakonec jednal přes videokonferenci
Český premiér Jan Fischer se švédským protějškem Frederikem Reinfeldtem, který nyní stojí v čele unijního předsednictví, během zářijového setkání v Bruselu
Český premiér Jan Fischer se švédským protějškem Frederikem Reinfeldtem, který nyní stojí v čele unijního předsednictví, během zářijového setkání v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Virtuálně (přes videokonferenci) se premiér Jan Fischer setkal s evropskými lídry v Bruselu.

Hlavním tématem mítinku, kterého se zúčastnili předseda Evropské komise José Manuel Barroso, šéf Evropské rady Frederik Reinfeldt a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, byla ratifikace Lisabonské smlouvy v Česku, jak sám premiér novinářům posléze potvrdil.

Všichni tři zástupci hlavních evropských institucí se shodli na tom, že EU musí respektovat ústavní řád České republiky, aby byla zachována demokratičnost rozhodnutí.

Přesto však šéf europoslanců Jerzy Buzek zdůraznil, že státy, které "smlouvu ještě neratifikovaly, by si měly být vědomy nákladů, které toto odkládání stojí ostatní".

"Nemůžeme udělat žádné rozhodnutí, nemůžeme o něčem jednat," řekl Buzek novinářům. "Samozřejmě bychom tu raději mluvili o změnách klimatu a míře nezaměstnanosti, která neustále roste, než o tomto problému," dodal.

Nejistotu, co se bude v následujících týdnech dít dál, potvrdil i švédský premiér, jehož země nyní předsedá EU.

"Pohybujeme se směrem k neznámému teritoriu. Mělo se za to, že už nyní budeme jednat podle Lisabonské smlouvy. Takže vykazujeme flexibilitu a činnost v situaci, která je nám neznámá," řekl Reinfeldt.

Předseda Evropské komise Barroso ocenil, že český Ústavní soud projednává stížnost senátorů týkající se Lisabonské smlouvy ve zrychleném režimu.

Jan Fischer vyjádřil naději, že unijní pakt bude v Česku ratifikován do konce tohoto roku.

"Otázka ratifikace v Česku nestojí zda ano, či ne, ale kdy," prozradil svůj optimismus na závěr svého projevu premiér Fischer.

Netrpělivé Španělsko

Po irském referendu z minulého pátku z celé sedmadvacítky zbývají už jen dvě země, které unijní pakt zatím ještě neratifikovaly.

Zatímco polský prezident Lech Kazcyński slibuje, že svůj podpis připojí v nejbližších dnech, český prezident vyčkává na rozhodnutí Ústavního soudu, který smlouvu v tuto chvíli zkoumá.

Na dnešním setkání se budou probírat možné scénáře. Jestliže Klaus smlouvu podepíše do konce října, kdy Evropské komisi vyprší mandát, stihli by unijní lídři zvolit 27 eurokomisařů, s kterými operuje Lisabonská smlouva.

Prezident Václav Klaus s podpisem Lisabonu vyčkává až na rozhodnutí Ústavního soudu
Prezident Václav Klaus s podpisem Lisabonu vyčkává až na rozhodnutí Ústavního soudu | Foto: Reuters

Pokud tak ale Klaus neučiní, bude muset být eurokomisařů o jednoho méně. Skeptici tvrdí, že by to mohlo být právě Česko, které by o svého komisaře přišlo. K tomu by ale byl potřeba souhlas všech členských států, včetně Česka, takže se jedná o nepravděpodobný scénář.

Na Klausův podpis netrpělivě čeká také Španělsko, které má převzít předsednické kormidlo po Švédsku. Nejistota, zda Lisabon vejde v platnost, Španělům komplikuje přípravy na předsednictví.

Jako kůl v plotě

Britští konzervativci naopak spoléhají na zdržení ratifikace v Česku. Očekávají totiž, že vyhrají jarní volby, a v případě, že smlouva nebude ratifikována ve všech členských zemích EU, plánují pro britské občany vyhlásit referendum.

Dnešnímu bruselskému setkání věnují pozornost i světová média.

"Pomalu, ale jistě Lisabonská smlouva belhá směrem k ratifikaci," píše britský server BBC, který ale dále poznamenává, že Fischer "má na Klause pramalý vliv".

Americká agentura Bloomberg uvádí, že pokud "Kaczyński smlouvu podepíše, samozvaný euro-disident prezident Klaus zůstane jedinou překážkou na silnici".

 

Právě se děje

Další zprávy