Britský tisk:"Pevnost Klaus" neodolá a podepíše Lisabon

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2009 17:45
Britští konzervativci se v otázce referenda o Lisabonské smlouvě štěpí na dvě křídla
Demise
Demise | Foto: Reuters

Londýn - Britská média jsou plná spekulací o tom, zda se Konzervativní strana přece jen rozhodne vypsat referendum o Lisabonské smlouvě, pokud příští rok v květnu vyhraje parlamentní volby.

Předák konzervativců David Cameron už dlouho prohlašuje, že referendum bude, pokud smlouvu do té doby neratifikují všechny členské země. Radikálně euroskeptické křídlo strany - včetně starosty Londýna Borise Johnsona - chce referendum v každém případě.

Tisk na ostrovech nicméně začíná pokládat za téměř jisté, že český prezident Václav Klaus zřejmě na konzervativce "nepočká" a ještě do konce roku Lisabonskou smlouvu podepíše.

V tomto duchu dnes informovaly čtenáře deníky Times, Daily Telegraph i televizní a rozhlasová stanice BBC.

Odvolávají se přitom na větu, kterou český prezident v sobotu řekl na Hradčanském náměstí zpravodaji BBC. Ten se prezidenta tázal, co by nyní - po irském referendu - vzkázal do Británie.

Měl tím na mysli, zda vydrží s podpisem až do britského referenda nebo zda podepíše. Klaus, který na náměstí přišel pozdravit skupinu odpůrců Lisabonu, odpověděl:

"Obávám se, že lidé v Británii měli něco skutečně dělat mnohem dříve. Ne až nyní, kdy je už příliš pozdě, a jen něco říkat a čekat na mé rozhodnutí."

Podle Times i BBC je to známka toho, že pokud český Ústavní soud rozhodne ve prospěch smlouvy, "pevnost Klaus" padne a Lisabon bude ratifikován ve všech 27 zemích.

Londýnský starosta Boris Johnson chce referendum v Británii i po Klausově podpisu.
Londýnský starosta Boris Johnson chce referendum v Británii i po Klausově podpisu. | Foto: Reuters

"Ti britští konzervativci, kteří doufali, že český prezident ponechá smlouvu otevřenou až do britského referenda, se zřejmě dočkají zklamání," píše deník Times.

Reportér listu Daily Telegraph, který je ze všech deníků v Británii nejvíce euroskeptický, si zapsal na svůj blog: „Klaus signalizuje konzervativcům, že by na něj při zastavení Lisabonu neměli spoléhat."

V Británii schválil Lisabonskou smlouvu loni parlament, kde mají většinu poslanců proevropští labouristé.  V Dolní sněmovně hlasovalo 11. března pro Lisabon 346 poslanců. 206 bylo proti, převážně z řad konzervativců. 

Foto: Aktuálně.cz
Klausi, podepiš! Klausi, nepodepisuj! A co radíte vy?
 

Právě se děje

Další zprávy