Brusel - Centrum Evropské unie prožívá veskrze napínavý český příběh, o jehož závěr se zdejší diplomaté a úředníci už začali mezi sebou sázet.
Většina z nich stále věří, že Klaus nakonec podepíše a to nejpozději začátkem prosince. Bruselský scénář je následující: Česko si prosadí politickou deklaraci, která mu zaručí "budoucí" závaznou výjimku z evropské Listiny základních práv. Ústavní soud mezitím rozhodne ve prospěch smlouvy a Klaus nakonec podepíše, protože tlak bude příliš veliký.
"Navzdory Klausovým novým požadavkům předpokládám, že podepíše nejpozději v prosinci. Klaus nemůže sám za sebe vyjednávat, i kdyby se na hlavu postavil. On není náš vyjednávací partner, tím je jen česká vláda," říká diplomat blízký vedení Evropské komise.
Bez smlouvy nebude komisař
Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že Unie zažije po napínavém finále veskrze evropský happyend. "Já v tom vidím konec Lisabonské smlouvy. Klaus si bude klást nesplnitelné podmínky, nic neslíbí, bude se to celé kdoví jak dlouho táhnout," řekl velvyslanec jedné z členských zemí Evropské unie.
Netrpělivost roste s tím, jak se blíží konec roku. V lednu má Lisabonská smlouva vstoupit v platnost. Evropské instituce proto chtějí vědět, podle jakých pravidel budou fungovat a zda minimálně jedna členská země přijde o svého evropského komisaře.
"Jedinou cestou, jak zajistit všem zemím komisaře je přijetí Lisabonské smlouvy. Pokud nevstoupí v platnost, nemůžeme České republice ani nikomu dalšímu garantovat zastoupení v komisi," připomněl předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Evropská unie podle zákulisních informací vzhledem k přetrvávající nejistotě nasadila zpomalený chod: přípravy a změny, které přináší Lisabonská smlouva byly pozastaveny.
Švédské předsednictví nevyjednává o obsazení nových postů včetně prezidenta Unie a chystá se na variantu zmenšené Evropské komise. Předseda komise Barroso vyslal neoficiální signál, aby členské země zatím neposílaly jména svých kandidátů na komisaře.
Půl miliardy lidí v šachu
Oficiálně se snaží evropští politici držet svoji netrpělivost s Českou republikou dál pod pokličkou. I když se jim to daří čím dál méně. Barroso, známý svou opatrností, použil slova jako absurdní a surrealistický, pokud by se kvůli jedné zemi musela otevírat a tudíž znovu ve všech členských státech ratifikovat Lisabonská smlouva.
To by bylo nutné v případě, kdyby Klaus a spolu s ním vláda trvala na tom, že požadovaná výjimka musí mít okamžitě právní závaznost. Něco takového nicméně Jan Fischer odmítl s vědomím, že by na to nikdo v Unii nepřistoupil.
Nejistota a rozhořčení, že jeden člověk drží v šachu půl miliardu lidí, pak vyvolává v Bruselu představy, že Klaus bude zbaven svého ústavního práva. Francouzští diplomaté šíří hrozby, že Česko bude vyloučeno z Evropské unie.
"Co zkusit defenestraci, to je vaše tradice. Anebo Švédové by mohli táhnout na Prahu, když je švédské předsednictví," žertoval v kuloárech další z bruselských úředníků.