Polský prezident podepsal Lisabon. Zbývá už jen Klaus

Naďa Straková
10. 10. 2009 14:00
Z celé EU pakt neratifikovalo pouze Česko
Lech Kaczyński při slavnostním podpisu Lisabonské smlouvy
Lech Kaczyński při slavnostním podpisu Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Lech Kaczyński dnes podepsal Lisabonskou smlouvu. K ratifikaci reformního paktu v celé EU už tak chybí pouze podpis českého prezidenta Václava Klause.

"Dnešek je pro Polsko historický den," okomentoval Kaczyński ceremonii, které se zúčastnili i někteří evropští lídři. "Finální podoba dokumentu pro Polsko znamená velký úspěch," dodal.

"Teď schází už jen podpis české prezidenta Václava Klause. Na ten Evropa netrpělivě čeká, Evropa si nemůže dovolit další zdržování," řekl švédský premiér Fredrik Reinfeldt, který se ceremoniálu také zúčastnil.

Nevyzpytatelný Kaczyński

Několik dní nebylo jasné, kdy Kaczyński k Lisabonu svůj podpis připojí. Ačkoli poté, co Irové smlouvu napodruhé schválili, prezident se svým podpisem otálel a měnil data ze dne na den.

Nejprve mluvil o začátku tohoto týdne. Pak tisková agentura PAP oznámila, že dokument podepíše ve středu po návratu z návštěvy Rumunska. Poté v tamních tiskových agenturách vyšla zpráva, že to bude nejspíše v neděli, ale to dementoval jeho bratr-dvojče Jaroslav. Nakonec dokument slavnostně podepsal dnes krátce po poledni.

Podpisové ceremonie se zúčastnili šéf Evropské komise José Barroso, předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a premiér nyní předsedající země EU - Švéd Fredrik Reinfeldt.

Před podpisem polský prezident zdůraznil, že EU by měla zůstat unií suverénních států, a dodal, že by měla zůstat otevřena novým členům - včetně balkánských států a Gruzie.

Lech Kaczyński a evropská trojka - švédský premiér Fredrik Reinfeldt, šéf europarlamentu Jerzy Buzek a šéf Evropské komise José Manuel Barroso
Lech Kaczyński a evropská trojka - švédský premiér Fredrik Reinfeldt, šéf europarlamentu Jerzy Buzek a šéf Evropské komise José Manuel Barroso | Foto: Reuters

Český premiér Jan Fischer ve vládním prohlášení uvedl, že "věří, že v dohledné době se tento dokument podaří ratifikovat i v České republice."

K ratifikaci dokumentu v celé EU totiž zbývá už jen podpis českého prezidenta Václava Klause. Ten nyní podle svých slov čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který se bude zabývat stížností skupiny senátorů ODS.

Na páteční tiskové konferenci také prohlásil, že chce pro Českou republiku zajistit výjimku pro aplikaci listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě, podobnou té, kterou si sjednalo Polsko či Velká Británie.

Benešovy dekrety až k Bílé hoře?

Mimo jiné se obává, že smlouva v současném znění může vést v budoucnosti k majetkovým požadavkům sudetských Němců a k prolomení Benešových dekretů. To ale popírají právníci, jelikož smlouva nemá retroaktivní charakter.

Odborník na ústavní právo Jan Kudrna Českému rozhlasu řekl, že by "prezident mohl říct také to, že na základě Lisabonské smlouvy budeme moci požadovat restituce, které stáhneme k době po Bílé hoře".

"Toto jsou již hotové záležitosti, do nich Lisabonská smlouva nezasahuje," řekl dále rozhlasu Kudrna.

Český prezident zatím neupřesnil, zda a kdy Lisabonskou smlouvu podepíše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy