Váháním s podpisem Lisabonu si škodíte, varuje Barroso

Zahraničí Zahraničí
13. 10. 2009 15:11
Chci, aby Lisabon začal platit do konce roku, řekl předseda Evropské komise
Fischer a Barroso pózují fotografům před začátkem dnešního jednání.
Fischer a Barroso pózují fotografům před začátkem dnešního jednání. | Foto: Reuters

Brusel - Pokud ústavní soud rozhodne, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českým právním řádem, byla by Česká republika sama proti sobě, kdyby prezident Václav Klaus dál oddaloval ratifikaci smlouvy.

Po dnešní schůzce s českým premiérem Janem Fischerem to řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Na tiskové konferenci Barroso řekl, že vyzval Jana Fischera, aby se pokusil co nejrychleji problém vyřešit. 

„Premiér Fischer by měl vyřešit věci, které si dosud Česká republika nevyřešila vnitropoliticky a projednat vše s představiteli švédského předsednictví EU. Tak, aby Lisabonská smlouva vstoupila v platnost do konce roku," řekl předseda Evropské komise.

"Je třeba respektovat ústavní procesy v České republice. ale v případě souhlasu ústavního soudu by se neměly klást v Česku Lisabonské nějaké další umělé překážky," prohlásil Barroso.

Naznačil tak, že pokud by Klaus i po rozhodnutí soudu a případném souhlasu EU s jeho požadavkem na výjimku otálel s podpisem, Brusel by to už považoval za záměrnou obstrukci.

Český prezident oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, obdobně jako ji má Polsko či Británie. Výjimka by podle něj měla zabránit majetkovým nárokům sudetských Němců.

Klausovým požadavkem by se měl zabývat summit Evropské unie na konci října. Vláda Jana Fischera ale před jednáním chce po prezidentovi jasné slovo o tom, že pokud se pro Česko výjimku podaří vyjednat, Lisabonskou smlouvu pak podepíše.

Foto: Reuters
 

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl ale dnes řekl v rozhovoru pro Rádio Česko, že  Klaus podpis Lisabonské smlouvy neslíbí.  "Nedostal žádné záruky. Pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat," uvedl Jakl.

Podle něj prezident dostal několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. "Zatím ale žádná nemá podobu skutečné, reálné právní záruky. Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací," uvedl v Rádiu Česko tajemník.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte: Blogery rozohnil Lisabon, Oberfalzer odpovídá Halíkovi

 

 

Právě se děje

před 58 minutami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy