Brown tlumí vášně po krveprolití v Severním Irsku

Pavel Vondra
9. 3. 2009 18:45
Britský premiér navštívil kasárna v hrabství Antrim, kde se v sobotu střílelo
Politický proces v Severním Irsku je neotřesitelný a bude pokračovat, tvrdí britský premiér
Politický proces v Severním Irsku je neotřesitelný a bude pokračovat, tvrdí britský premiér | Foto: Profimédia

Belfast - Víkendové krveprolití v Severním Irsku v žádném případě nevrátí tuto Brity spravovanou část ostrova do kolotoče vzájemných násilností mezi tamními republikány a unionisty (či loajalisty), respektive katolíky a protestanty.

Přesně s takovým poselstvím - nebo spíše vroucným přáním - dnes přijel britský premiér Gordon Brown na základnu britských ozbrojených sil v severoirském hrabství Antrim, kde v sobotu pozdě večer útočníci z odštěpenecké frakce Irské republikánské armády zastřelili dva britské vojáky.

Politický proces v provincii bude pokračovat, ujistil podle agentury Reuters Brown, který se předtím v Belfastu sešel s politickými představiteli obou komunit.

Pravá IRA zbraně nesložila

Irská republikánská armáda vedla celá desetiletí ozbrojený boj proti britské vládě v Severním Irsku. Po uzavření tzv. velkopáteční mírové dohody v roce 1998 vyhlásila příměří. Část jejích členů ale odmítla složit zbraně, dokud se Britové ze Severního Irska úplně nestáhnou, a utvořila odštěpenecké skupinky.

Jedna z nich - Pravá IRA - se také přihlásila k sobotnímu útoku, při němž byli dva vojáci zabiti a čtyři další zraněni. Střelci zaútočili z auta na kasárna Massereene v severoirském hrabství Antrim asi 25 kilometrů severně od Belfastu v době, kdy vojáci přebírali na bráně objednanou pizzu.

Na místo, kde byli v sobotu večer zastřeleni dva vojáci, nosí lidé květiny.
Na místo, kde byli v sobotu večer zastřeleni dva vojáci, nosí lidé květiny. | Foto: Reuters

Detektiv Derek Williamson uvedl, že střelci vypálili první dávku, a když jejich oběti padly k zemi, přišli blíž a začali na ně znovu střílet.

"Není pochyb o tom, že šlo o pokus o mnohonásobnou vraždu. Byli tam dva střelci s automatickými zbraněmi a třetí osoba řídila auto," řekl Williamson.

První takový útok od uzavření mírových dohod vyvolal obavy z možného návratu terorismu do Severního Irska, kde se v minulosti na obranu protestantské komunity zformovala celá řada polovojenských skupin, jež si s republikánskými bojůvkami ve své brutalitě a odhodlanosti bojovat nijak nezadaly.

"Nechť bitva začne"

Odhodlání bojovat v minulosti nechybělo ani radikálům z protestantské komunity
Odhodlání bojovat v minulosti nechybělo ani radikálům z protestantské komunity | Foto: Ondřej Besperát

Podle agentury Reuters už se také mezi protestanty v Ulsteru, jak se někdy Severnímu Irsku přezdívá (jde o místní název zahrnující všech šest hrabství Severního Irska a tři nejsevernější okresy sousední Irské republiky), začala formou textové zprávy přes mobilní telefony šířit výzva k odplatě.

"Všem ulsterským mužům a ženám: včera v noci republikánská špína zavraždila dva z našich britských vojáků a čtyři další těžce zranila. Tato zpráva signalizuje, že válka začala. Musíme být připraveni znovu bojovat. Přepošlete tuto výzvu všem loajalistům. Nechť bitva začne," píše se v esemesce.

"Tímhle to může celé propuknout nanovo," vyjádřil své obavy otec tří dětí John Stevenson z protestanstké komunity v severoirském Lisburnu, který se živí jako taxikář a který danou zprávu zpravodaji Reuters ukázal.

 

Právě se děje

Další zprávy