Brown: Evropa nesmí být závislá na ruské ropě

gaz
1. 9. 2008 10:07
Putin přiznal, že mu sankce dělají starosti
Gordon Brown
Gordon Brown | Foto: Reuters

Londýn - Dnes se na mimořádném summitu v Bruselu sejdou šéfové vlád a hlavy států členských zemí Evropské unie, aby jednali o svém vztahu k Rusku a pomoci Gruzii.

Podle britského premiéra Gordona Browna není možné, aby se po válce na Kavkaze a moskevském uznání nezávislosti dvou gruzínských separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie vztahy mezi sedmadvacítkou a Ruskem "od základu" nezměnily.

"Ve světle ruských akcí by měla Evropská unie - od základu - přehodnotit naše vztahy k Rusku," napsal Brown v neděli v komentáři pro britský list Observer.

"Smrtící energetický stisk"

Brown tvrdí, že Moskvě nesmí pomoci ani její ropa a plyn, na nichž je Evropa závislá.

"Žádnému národu nesmí být dovoleno, aby držel Evropu ve smrtícím energetickém stisku," myslí si britský premiér, podle kterého musí EU "rychleji vybudovat vztahy s jinými producenty plynu a ropy."

Abcházci slaví vyhlášení nezávislosti
Abcházci slaví vyhlášení nezávislosti | Foto: Reuters

Gruzie podle agentury AFP požaduje, aby EU vyhlásila vůči Rusku sankce, tomu se však brání předsedající stát společenství - Francie.

Medveděv se brání

Zmírnit napětí se pokoušel o víkendu ruský prezident Dmitrij Medveděv svým prohlášením, že se Rusko "přesně drží" šestibodového plánu příměří zprostředkovaného právě Francií.

Medveděv vyzval evropské vlády, aby na Kavkaz poslaly více pozorovatelů, kteří by jeho slova ověřili. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se jich tam rozhodla zatím vypravit stovku.

Také čtěte: Řekněme nahlas, že je Rusko agresor, vyzval Havel

S Medveděvem mluvil v sobotu po telefonu i Brown, který ho údajně upozornil, že na summitu v Bruselu v pondělí musí "čekat rozhodnou odpověď Evropy".

Putin: sankce nechceme

Neoficiální vládce Kremlu, premiér Vladimir Putin, přiznal, že mu možné sankce EU dělají starosti.

"Kdybych říkal, že je nám to jedno, lhal bych," řekl v pátečním interview pro německou televizi ARD.

Ve stejném rozhovoru obvinil z vyprovokování konfliktu americké republikány, kteří tak údajně chtějí pomoci zvolení - velkého kritika Moskvy - Johna McCaina prezidentem USA.

Spojené státy jsou největším západním spojencem Gruzie. V úterý gruzínskému režimu přijede do Tbilisi vyjádřit podporu americký viceprezident Dick Cheney.

Válka na Kavkaze

Gruzie i Západ tvrdí, že Moskva nestáhla svá vojska na pozice před začátkem konfliktu 8. července. Rusko naopak obviňuje Gruzii, že připravuje nový útok na separatistické provincie.

Válka začala útokem Gruzínců na Jižní Osetii, kde má většina obyvatel ruské pasy, Moskva pak odpověděla vysláním vlastních jednotek do oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy