Britští poslanci odmítli brexit bez dohody, čeká je hlasování o odložení odchodu z EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 21:28
Britští poslanci těsně schválili poslanecký návrh vylučující brexit bez dohody za všech okolností. Pro hlasovalo 312 a proti 308 členů Dolní sněmovny. Znamená to, že ve čtvrtek bude parlament hlasovat o tom, zda brexit, plánovaný na 29. března, odložit.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

Zákonodárci odsouhlasili i méně striktní vládní text o odmítnutí brexitu bez dohody, který jim předložila premiérka Theresa Mayová. Pro hlasovalo 321 členů Dolní sněmovny, 278 jich bylo proti.

Mayová vzápětí oznámila, že dostojí svému slibu a ve čtvrtek bude mít parlament možnost hlasovat o odkladu brexitu.

Podle předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa budou britští poslanci hlasovat o odkladu brexitu do 30. června, delší prodloužení by znamenalo účast Británie na volbách do Evropského parlamentu.

Brexit je nyní plánován na 29. března, tedy již za 16 dní. Případný odklad vystoupení z EU by ale musely schválit všechny členské státy.

Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě není v moci vlády, a očekává brzy vlnu ministerských demisí. Odhlasování pozměňovacího návrhu označuje za další velkou porážku Mayové.

Evropská komise ústy svého mluvčího reagovala na vývoj na britské politické scéně zdrženlivě. Ke shození možnosti brexitu bez dohody ze stolu nestačí podle komise hlasovat proti, ale je třeba podpořit dohodu. Její mluvčí Margaritis Schinas zároveň připomněl, že EU s vládou premiérky Theresy Mayové už takovou dohodu dojednala a je připravena ji podepsat.

"Jsou jen dvě cesty k odchodu z EU: s dohodou či bez ní. Unie je připravena na oboje," uvedl mluvčí komise.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy