Britští poslanci odmítli brexit bez dohody, čeká je hlasování o odložení odchodu z EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 21:28
Britští poslanci těsně schválili poslanecký návrh vylučující brexit bez dohody za všech okolností. Pro hlasovalo 312 a proti 308 členů Dolní sněmovny. Znamená to, že ve čtvrtek bude parlament hlasovat o tom, zda brexit, plánovaný na 29. března, odložit.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

Zákonodárci odsouhlasili i méně striktní vládní text o odmítnutí brexitu bez dohody, který jim předložila premiérka Theresa Mayová. Pro hlasovalo 321 členů Dolní sněmovny, 278 jich bylo proti.

Mayová vzápětí oznámila, že dostojí svému slibu a ve čtvrtek bude mít parlament možnost hlasovat o odkladu brexitu.

Podle předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa budou britští poslanci hlasovat o odkladu brexitu do 30. června, delší prodloužení by znamenalo účast Británie na volbách do Evropského parlamentu.

Brexit je nyní plánován na 29. března, tedy již za 16 dní. Případný odklad vystoupení z EU by ale musely schválit všechny členské státy.

Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě není v moci vlády, a očekává brzy vlnu ministerských demisí. Odhlasování pozměňovacího návrhu označuje za další velkou porážku Mayové.

Evropská komise ústy svého mluvčího reagovala na vývoj na britské politické scéně zdrženlivě. Ke shození možnosti brexitu bez dohody ze stolu nestačí podle komise hlasovat proti, ale je třeba podpořit dohodu. Její mluvčí Margaritis Schinas zároveň připomněl, že EU s vládou premiérky Theresy Mayové už takovou dohodu dojednala a je připravena ji podepsat.

"Jsou jen dvě cesty k odchodu z EU: s dohodou či bez ní. Unie je připravena na oboje," uvedl mluvčí komise.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy