Britští konzervativci si v průzkumech vedou nejhůře za 20 let, spadli na 25 procent

ČTK ČTK
24. 5. 2019 23:06
Konzervativní strana, která je v Británii u moci od roku 2010, si v průzkumech preferencí voličů aktuálně vede nejhůře za posledních 20 let. Kdyby se tento týden konaly volby do britského parlamentu, hlasovalo by pro ni zřejmě kolem 25 procent lidí, tedy o 17 procent méně než při posledních volbách. Vyplývá to z údajů organizace Britain Elects, která slučuje výsledky různých průzkumů.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Analytická skupina má na svém webu graf vývoje preferencí politických stran sahající do roku 1997, a až takto daleko v minulosti lze u konzervativců najít podobně nízká čísla jako v těchto dnech. Nejslabší podpora za sledované období - 23,8 procent - se objevuje u 4. listopadu 1997. K letošnímu 22. květnu spadla strana v modelu Britain Elects na stejnou hodnotu.

Ještě v lednu a únoru 2019 se konzervativci společně s labouristy drželi shodně okolo 40procentní hranice, preference začaly vládní straně prudce klesat v polovině března.

Z grafu je patrné, že současně s tímto poklesem naopak stoupá v průzkumech Strana pro brexit europoslance Nigela Farage, která se v některých květnových anketách dostala dokonce nad 20 procent. Jde přitom výhradně o nálady ohledně voleb do britského parlamentu, nikoli toho evropského.

Konzervativní strana se kvůli problematickému odchodu Británie z Evropské unie dostala do krize a mnozí komentátoři jí předpovídají těžké časy, nebude-li schopná přizpůsobit se nové politické realitě brexitu. Svou nespokojenost jí voliči naznačili na začátku měsíce v anglických místních volbách a dalším takovým signálem budou zřejmě nedělní výsledky evropských voleb.

Ačkoli její podpora neklesá tak strmě, důvody k oslavám nemá ani Labouristická strana, v níž brexit také vyvolal vnitřní nejednotu. V průzkumech z posledních týdnů je hlavní opoziční uskupení nejsilnější stranou, ovšem propadlo se oproti přelomu roku zhruba o deset procent.

Kromě Strany pro brexit rostou preference také Liberálním demokratům, kteří s odchodem z EU nesouhlasí. Britain Elects jim nyní připisuje 14procentní podporu. Taková čísla strana nepamatuje od roku 2010.

Video: Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky.

Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy