Foto: Volby, které se neměly konat. Britové si vybrali europoslance

Volby do Evropského parlamentu ve Velké Británii.
Volby do Evropského parlamentu trvají v celé EU několik dní. Volební místnosti se jako první otevřely ve čtvrtek ve Velké Británii a také v Nizozemsku. Tento snímek zachycuje přípravy v Londýně.
Ve Velké Británii se přitom letos do Evropského parlamentu už hlasovat nemělo. Na základě výsledků referenda z června 2016 měli Britové koncem března unijní svazek opustit.
Britský parlament však zatím neschválil dohodu o odchodu země z EU, a termín brexitu se proto odsunul. To, že se Británie voleb do europarlamentu jako dosud plnoprávný člen EU musí zúčastnit, oznámila vláda až začátkem května.
Lidé ve Velké Británii si ve čtvrtek zvolili celkem 73 europoslanců.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
24. 5. 2019 15:45
Když si Britové v referendu před skoro třemi lety odhlasovali odchod z Evropské unie, předpokládalo se, že se jich letošní volby do Evropského parlamentu už týkat nebudou. Brexit se ale zkomplikoval a Británie z unijního svazku stále neodešla. Ve čtvrtek si tak lidé v této zemi volili své europoslance. Ti ale zřejmě zasednou jen na několik měsíců.
 

Právě se děje

před 1 minutou

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy